iDNES.cz

Babybox bude nově zachraňovat děti také v Prachaticích

  9:06
Dohromady jedenáct miminek rodiče odložili do jihočeských babyboxů. Mají je v každém okresním městě, i když do úterý chyběl ještě v Prachaticích. Schránku však instalovali a ozkoušeli také u tamní nemocnice. Fungovat naplno začne 8. března.

V prachatické nemocnici přibyl nový babybox. Jedná se o poslední okresní msto na jihu Čech, které ho ještě nemělo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Síť babyboxů na jihu Čech je tak kompletní, celý region je pokrytý. Prachatice jsme nechali nakonec kvůli tomu, že mají nižší počet obyvatel. Na menších městech pravděpodobnost odložení dítěte klesá,“ vysvětluje Ludvík Hess, předseda spolku Babybox.

Nový babybox v Prachaticích

Napravo od hlavního vchodu do prachatické nemocnice namontoval zařízení Zdeněk Juřica. Ten ho i vyrábí. 

Podle jeho slov je při zakládání nového babyboxu klíčové správné nastavení softwaru, aby uložené dítě správně a ihned ohlásil. Funguje v něm osm různých programů, které se navzájem kontrolují a spolupracují.

„Když testujeme schránku na místě, tak s panenkou. V dílně používáme závaží a vaničku seřizujeme, aby bylo vše v pořádku. Právě po zatížení vyšle zařízení signál,“ vypráví Juřica z Náměště nad Oslavou. 

Výroba trvá dva měsíce

Mluví také o šesti teplotních čidlech rozmístěných různě po boxu. Výroba trvá přibližně dva měsíce. I s instalací stojí kolem tří set tisíc korun.

Instalaci přihlížel i ředitel nemocnice Michal Čarvaš. Těší ho, že se nyní dostalo i na Prachatice. 

„Vnímáme to jako takovou pojistku. Každé dítě má právo na život. Pokud matka dojde k rozhodnutí, že ho nechce, a hodlá se ho zbavit, tohle je cesta, jak ho bezpečně svěřit do péče našeho personálu,“ komentuje šéf Nemocnice Prachatice s tím, že babyboxy jsou řešením pro lidi v zoufalé situaci. 

„Personál je na novinku připravený,“ ujišťuje Čarvaš. Když někdo vloží děťátko dovnitř, dostane signál více nemocničních počítačů, upozornění dorazí i formou SMS. 

Box je vybavený kamerou, která rovněž vyšle snímek, aby zdravotníci věděli, zda je uvnitř opravdu miminko, nebo někdo zařízení jen zkouší. Personál dítě vyzvedne a poskytne mu potřebnou péči. 

Nemocnice pak nahlásí nález příslušnému Orgánu sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD). Ten pak dítě zastupuje a řeší, kdo ho dostane do adoptivní péče.

„Naštěstí pro Jihočeský kraj platí, že babyboxy jsou využívané poměrně málo oproti jiným regionům,“ konstatuje předseda Hess. 

Českobudějovický přijal čtyři děti. V Táboře, Jindřichově Hradci a Strakonicích odložili rodiče dvě děti. V píseckém leželo dosud jedno miminko. Nikdo nevyužil zařízení v Českém Krumlově.

Autor:
zpět na článek