Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

  10:18
Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

Ze skály Baba nedaleko od Hluboké jsou krásné výhledy na údolí Vltavy. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Začneme výletem pro méně náročné turisty. Tím je vyhlídka Baba u Hluboké nad Vltavou. Dostaneme se sem po červené turistické trase. Ta nás vede po proudu Vltavy mezi jejím levým břehem a hlubockou oborou.

Na konci pak musíme pár stovek metrů vyšlapat lesem do kopce, prodrat se mezi stromy a vylézt na skalní ostroh. Odměnou je výhled na údolí s řekou.

Pokud chcete z výšky vidět místo, kde se do Vltavy vlévá Lužnice, musíte na pravý břeh nejdelší české řeky. Na vyhlídkové místo Kořensko se dostanete buď z obce Hosty, nebo z Pašovic.

I tady vám bude odměnou parádní výhled na široké údolí s Vltavou. Přímo naproti přes řeku se tyčí jedna ze skal, odkud se můžete porozhlédnout po kraji. Jmenuje se Kořenská vyhlídka, dostanete se sem z Neznašova.

Přesuneme se z Českobudějovicka na Šumavu, kde je výhledů celá řada. Za jedním z nich se můžete vydat přímo na trojmezí. Tedy na místo, kde se v jednom bodě setkává Česká republika, Německo a Rakousko.

Pěkný výlet, kde při ideálním počasí vidíte na jedné straně masiv Alp a na druhé českou stranu Šumavy, můžete začít například na Třístoličníku, kam se dá autem vyjet z německé strany kousek pod vrchol.

Letní seriál: Tipy na výlety

Český Krumlov se zámkem a historickým centrem, Třeboň nebo šumavskou Kvildu není třeba turistům představovat. Ale jižní Čechy nabízejí řadu dalších zajímavých míst. V letním pětidílném seriálu vás na některá pozveme.

První díl: Malá muzea
Druhý díl: Výhledy

Odtud pokračujete po hřebenové trase na horu Trojmezná, od ní už je to jen kousek na trojmezí se symbolickým kamenem. Na vrchol Plechého dorazíte po 1,5 kilometru. Z něj je vidět Plešné jezero a Lipno. Výlet má necelých 10 kilometrů a stále se při něm pohybujete v nadmořských výškách nad 1 200 metrů.

Na Šumavě ještě zůstaneme. Další pěknou vyhlídkou jsou méně známé skalní útvary pod Medvědí horou. Ta se však tyčí kousek od hráze lipenské přehrady, kde také turisté mohou nechat auto.

Před sebou pak mají zhruba hodinovou cestu po modré značce. Túru zvládnou i rodiny s dětmi, ale je třeba myslet na to, že více než dva kilometry se jdou jen do kopce. Cestou k Medvědí hoře se zastavte u skalního útvaru Čertovo kopyto.

Pokud se pak budete autem vracet například do Českých Budějovic, jeďte z Lipna nad Vltavou na Frymburk a odtud přes Malšín do Rožmberka nad Vltavou. Ze silnice tu také uvidíte parádní panorama šumavského podhůří.

Také sousední Novohradské hory potěší toho, kdo má rád výšlapy za pěknými výhledy. Podíváme se však na rakouskou stranu tohoto pohoří. I pro české turisty je oblíbenou zastávkou vyhlídka Nebelstein na kopci vysokém 1 017 metrů nad mořem.

Je tu postavená kovová konstrukce, ze které se rozhlížíte do krajiny. Nebelstein najdete pár kilometrů jižně od městečka Harbach, které se nachází blízko turistického přechodu Šejby.

Podobnou vyhlídku nabízí i třináct kilometrů vzdálený Mandelstein. Z obou vršků můžete pozorovat rakouskou stranu Novohradských hor, a když budete mít štěstí, tak i Alpy.

Autor: