Vyvíjejí aplikaci, která dokáže z fotek rozpoznat kostelíky na Šumavě

  13:28
Častokrát se stává, že při prohlížení fotek z výletu nebo dovolené po čase zapomenete, jakou památku na snímcích máte. Minimálně v česko-bavorském pohraničí už ale brzy pomůže s rozpoznáním venkovských kostelů speciální webová a mobilní aplikace, kterou vyvíjejí odborníci na Jihočeské univerzitě.

Mezi kostely zařazenými v aplikaci bude i ten z Boletic. | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Odborníci se zaměřili na 130 sakrálních staveb na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje a východního Bavorska.

„Chtěli jsme v první řadě laické veřejnosti pomocí digitální interaktivní stránky zpřístupnit příhraniční oblasti. Lidé si tak projdou jednotlivé kostely, mohou se podívat, jak památky vypadají, a mají zde také konkrétní datace,“ vysvětluje odborný asistent na katedře informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (JU) a hlavní řešitel projektu Jan Fesl, podle něhož bude možné aplikaci přímo propojit s navigačními službami.

Dvacetičlenný tým složený z pedagogů a studentů univerzity se zaměřil zejména na kostely v oblasti, která krátce po druhé světové válce zažila velmi divoké roky.

„Kromě známých památek jsme se věnovali také kostelíkům, o které nikdo nepečoval. Většina z nich pochází ze středověku nebo raného novověku, což je samo o sobě zajímavý fenomén,“ přibližuje motivaci výzkumné skupiny historička Kateřina Horníčková z Filozofické fakulty JU.

Univerzita si při první možné příležitosti podala žádost o grant na projekt, který byl primárně určený na podporu cestovního ruchu. Na jeho zpracování měli ale pouze rok a půl.

„To je velmi málo času na projekt takového rozsahu. Nejvíce nám dalo zabrat sbírání dat přímo v terénu, s tím nám pomohli hlavně studenti univerzity,“ doplňuje Horníčková.

Jihočeské kostely mívaly obranný charakter

Výsledná aplikace pak díky rozsáhlé databázi fotek od studentů dokáže rozpoznat snímky, které chtějí uživatelé porovnávat.

„Není to jednoduché, jak se může zdát. I lidé, kteří jsou v oblasti památek kovaní, mají problém podle jednotlivého záběru nebo detailu poznat, o jaké místo se jedná,“ připomíná Fesl s tím, že na vývoji aplikace se univerzita podílela i s bavorskou Technische Hochschule Deggendorf.

Právě díky ní se podařilo oběma institucím vytvořit systém, který dokáže zájemcům o místa zahrnutá do aplikace doporučit také jiné lokality, které by mohly být pro uživatele zajímavé.

„Chtěli jsme zkrátka touto aplikací udělat ucelený přehled, v němž se zájemci budou moci orientovat i podle oblasti, jež je přitahuje,“ říká Fesl a dodává, že databáze obsahuje přes šedesát jihočeských památek.

Příhraniční kostelíky jsou pro odborníky zajímavé také tím, že jsou velmi často zachované v původní podobě.

„Netýkaly se jich tolik přestavby, i když tomu různé historické etapy nasvědčovaly. Výraznější změny jsou patrné spíše v interiérech. Také jsme si všimli, že jihočeské kostely mají často obranný charakter s výraznou věží, která bývá převážně v jihozápadním rohu,“ vypíchla několik zajímavostí Horníčková.