Začal akademický rok, univerzita a vysoké školy otevřely nové obory

  16:50
Prostory obou českobudějovických vysokých škol i univerzity se po koronavirové pauze konečně naplnily studenty. Otevřená je i řada nových oborů.

Jihočeská univerzita má moderní kampus při Branišovské ulici. | foto: MF DNES

Výuka bude po odmlce skoro stejná jako dříve, jediným významným rozdílem zůstává nošení respirátorů.

„Všechny osoby musí ve vnitřních prostorách Jihočeské univerzity (JU) používat respirátor, nebo obdobný ochranný prostředek,“ upozornil mluvčí JU Štěpán Kuděj.

Koleje jsou plné

Nový akademický rok znamená pro spoustu studentů také nutnost zajistit si ubytování. Přestože sdílené pronajaté byty jsou stále oblíbenou variantou, vzrostl rovněž zájem o koleje. Jihočeská univerzita i Vysoká škola technická a ekonomická mají plno a žádosti studentů musí odmítat. Skromnější vybavení, omezené soukromí a stále rostoucí ceny. To mohly být důvody, proč studenti v minulosti upouštěli od ubytování na kolejích a začali si pronajímat byty. Tento trend se však znovu začíná měnit. Správa kolejí JU i VŠTE hlásí plné obsazení ubytovacích kapacit a další žádosti nepřijímá.

Existují však i výjimky z této povinnosti. Platí třeba pro akademické pracovníky při výuce, studenty, když jsou při přednášce na místech, nebo pokud například sportují, zpívají a podobně. Také je třeba udržovat vzdálenost od ostatních alespoň jeden a půl metru.

Docent Jiří Dušek, který je pověřeným rektorem na Vysoké škole evropských a regionálních studií (VŠERS), v této souvislosti upozorňuje, že pokud se zhorší covidová situace, je VŠERS připravená zahájit hybridní či plně distanční vzdělávání.

Návrat k normálnímu studijnímu režimu těší mnoho studentů budějovických vysokých škol. „Když byla veškerá výuka online, bylo to opravdu náročné,“ popsala Tereza Vondrášová, studentka Jihočeské univerzity.

Opravdovou výzvou pro ni bylo udržet si motivaci a chuť pokračovat ve studiu. „Mnoho mých spolužáků v tomto roce mělo stejné problémy jako já a někteří z nich to dokonce vzdali,“ potvrdila studentka.

Všechny vysoké školy v Českých Budějovicích také rozšířily nabídku studijních oborů. Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) letos akreditovala tři. Bakalářské studium Business Analytik a navazující Znalectví a Strojírenství.

Právě o Strojírenství v navazujícím programu je podle marketingové specialistky Terezy Kraflové Kučerové abnormální zájem. „Je to způsobené především tím, že ti, kteří končili bakalářské studium strojírenství v předchozích letech, se i po několikaleté pauze nyní do navazujícího programu přihlásili. Často také studenti přešli z jiných oborů či škol,“ vysvětlila Kraflová Kučerová.

VŠERS nově zavedla program Bezpečnostně právní činnost v prezenční podobě a v procesu akreditace je program Veřejná správa, který by měl být otevřený příští akademický rok.

Některé obory stále chybí

Také Jihočeská univerzita nabízí řadu novinek. Například ekonomická fakulta má novou strukturu studijních programů, a to jak bakalářských, tak i magisterských a doktorských. Je to třeba Analýza v ekonomické a finanční praxi, Podniková informatika či Cestovní ruch a Management regionálního rozvoje.

Ani ostatní fakulty JU ale nejsou pozadu a na nové obory se mohli studenti zapsat rovněž na filozofické, teologické, pedagogické, přírodovědecké fakultě či na fakultě rybářství a ochrany vod.

„A nově nastupující na zdravotně sociální fakultu budou při své výuce využívat unikátní Simulační centrum pro zdravotnické obory, které fakulta otevřela už v loňském roce,“ doplnil mluvčí Štěpán Kuděj.

Některé obory však i tak zájemcům chybí. Studenti psychologie na Jihočeské univerzitě například poukazují na komplikaci, že se po absolvování bakalářského programu musí hlásit na jinou školu, což často končí, především na první pokus, neúspěchem.

V tomto směru má mluvčí JU dobrou zprávu. Příslušné pracoviště pedagogické fakulty připravuje otevření magisterského studijního programu Psychologie.

Přesné počty studentů zatím školy k dispozici nemají, stále ještě nabírají další. Na univerzitě počítají s 3 650 nastupujícími studenty.

Autoři: