Jihočeská města plánují adventní koncerty a trhy, začínají o víkendu

  10:12
Vánoční ozdoby už od října postupně krášlí stromy i pouliční lampy v ulicích jihočeských měst. Ta nyní finišují s přípravami na advent, jehož začátek letos připadá na neděli 3. prosince. Na tradiční vánoční trhy se ale lidé mohou mnohde vydat už o dva týdny dříve.

Adventní trhy na hlavním budějovickém náměstí | foto: Art4promotion

Například adventní oslavy v Jindřichově Hradci letos odstartují 20. listopadu, kdy se otevřou vánoční chaloupky na náměstí Míru. Dalších pět jich nově přibude i na Masarykově náměstí u kašny, zády ke Klášterské ulici. Občerstvení a vánoční zboží budou stánkaři nabízet do 6. ledna, o týden déle než loni.

Veškerá vánoční výzdoba ve městě se rozzáří společně s vánočním stromem na náměstí Míru v sobotu 2. prosince v 18 hodin.

„Letos rozsvítí vánoční strom děti ze 3. mateřské školy na sídlišti Vajgar u Merkuru, jejichž živý betlém vyhrál v loňském roce v soutěži mateřských škol o nejlepší betlém,“ předeslala mluvčí jindřichohradecké radnice Karolína Bartošková.

Program Českobudějovického adventu již tuto sobotu otevřou tradiční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. sestavené z nových dřevěných stánků. Letošní novinkou je i nový betlém, který udělal jihočeský umělecký řezbář Jiří Nekola.

Návštěvníci se mohou těšit i na oblíbené a ověřené prvky, mezi něž patří perníková vyhlídková věž, zvonička, Ježíškova dílna, vyhlídkové kolo nebo ledové kluziště kolem Samsonovy kašny.

Z kulturního programu pořadatelé lákají na koncert Marie Rottrové či talentovou soutěž. Návštěvníci také zhlédnou řadu divadelních vystoupení. Letos přibude silvestrovský program a novoroční koncert.

Větší prostor pro prezentaci tentokrát dostanou neziskové a sociálně zaměřené organizace, které pomáhají znevýhodněným skupinám z Budějovic a blízkého okolí.

Také na jindřichohradeckém Masarykově náměstí vyhradí zdarma jednu chaloupku zástupcům sociálních organizací pro dobrovolné účely.

„Stánek si mohou vypůjčit na tři dny po sobě, aby se mohli prostřídat, a po dohodě bude možné výpůjčku i opakovat,“ oznámil jindřichohradecký starosta Michal Kozár. Benefiční chaloupka bude k dispozici po celý advent vyjma hlavního víkendu 9. a 10. prosince, kdy budou řemeslné trhy.

Na náměstí požehnají věncům

Jihočeskou zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou od 8. prosince do 7. ledna rozzáří tisíce světýlek. Ze zoo mohou rodiny zavítat do města, kde se bude konat Andělská Hluboká. Sváteční program chystají i na státním zámku nebo v Alšově jihočeské galerii.

O první adventní neděli začne vánoční program v Písku. Dopoledne se na Velkém náměstí uskuteční žehnání adventních věnců, které zpěvem doprovodí folklorní soubor Písečan.

Od 15 hodin budou děti moct nosit dopisy Ježíškovi na Nebeský poštovní úřad. Později večer přijede andělský rytíř s křídly a zbrojí na bílém koni, aby si poštu vyzvedl a předal ji Ježíškovi. Samotné slavnostní rozsvícení vánočního stromu začne v 16 hodin.

Také letos se Písečtí mohou těšit na Štědrovečerní vytrubování po městských sídlištích a náměstí.

„Na putování po městě se odpoledne vydá kočár tažený koňmi, který veze ponocného a trubače. Na jednotlivých zastávkách se přítomným od ponocného dostává přání klidně prožitého Štědrého večera, trubači připojují na živo zahrané klasické české koledy,“ vylíčil Jan Němec ze spolku Cohiba Musica, který advent v Písku pořádá.

Trh nebude jen o trdelnících

Vánoční strom na táborském Žižkově náměstí se rozsvítí v pátek 1. prosince v 17 hodin. „Letos máme smrk, který darovali manželé Mandelíkovi z Hodušína u Opařan,“ přiblížila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková.

Své dopisy adresované Ježíškovi budou vpodvečer od dětí vybírat andělé. S těmi se děti setkají i následující úterý při Čertovinách. To už ale budou v doprovodu Mikuláše a pekelné výpravy.

Staročeský vánoční jarmark o víkendu 9. a 10. prosince ukáže rukodělné řemeslné umění z celé republiky.

„Máme nachystanou dílnu, kde si dospělí i děti vyzkoušejí staré vánoční zvyky a tradiční uměleckořemeslnou výrobu. Zakládáme si na tom, aby byl trh v klasické staročeské atmosféře. Stánky pečlivě vybíráme. Není to o výdělku, jídle a trdelnících,“ poznamenala Šimková.

Pro návštěvníky Českého Krumlova město přichystalo adventní komentované prohlídky města, andělský průvod i řadu koncertů. Předvánoční období završí 23. prosince od 16:15 a 18:30 hodin živé ztvárnění betlému za hudebního doprovodu.

Autor: