Budějovický advent nabídne hudbu či divadla, vystoupí i Marie Rottrová

  9:02
Lidé procházející přes náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích mohou vidět řemeslníky, kteří mění prostor kolem Samsonovy kašny v adventní městečko s kluzištěm a atrakcemi. To v období okolo Vánoc zpestří divadla i kapely. Přijede Marie Rottrová a hudba zazní i na silvestra a Nový rok.

Adventní trhy na hlavním budějovickém náměstí | foto: Art4promotion

Stánkaři začnou své výrobky a občerstvení nabízet od 18. listopadu, kdy se rozjede také vyhlídkové kolo a dětský kolotoč. Oblíbený punč si pak lidé budou moci vychutnat z perníkové vyhlídkové věže, z níž mohou pozorovat mumraj pod sebou.

Prvního živého vystoupení, které bude součástí programu Českobudějovického adventu, se na pódiu ujme revival skupiny U2 27. listopadu. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu je naplánované na 2. prosince. V předvečer svatého Mikuláše tradičně přiletí Anděl.

„Nejzářivějším adventním hostem se stane první dáma českého soulu Marie Rottrová, v jejímž podání zazní 1. prosince hity jako Lásko voníš deštěm či Skořápky ořechů. Lidé se mohou těšit i na legendární duo Kamélie, zpěvačky Yvettu Simonovou nebo Petru Černockou,“ nalákala Lenka Střítecká za pořadatelskou společnost Art4promotion.

Výběr programu:

27. 11. U2 Revival
28. 11. Yvetta Simonová
29. 11. Duo Evergreen
1. 12. Marie Rottrová
2. 12. rozsvícení vánočního stromu
3. 12. vystoupení dudáckého sdružení BuDuS
5. 12. přílet Anděla
8. 12. Vránkovy koledy
9. 12. kino s pohádkou
10. 12. Doudleban
12. 12. Kamélie
14. 12. charita Pro dobrou věc
16. 12. klavírní recitál Ondřeje Kováře
17. 12. divadlo Jak se víly napravily
19. 12. Petra Černocká
20. 12. vyhlášení soutěže Vánoční hvězda
22. 12. The Greens
23. 12. muzikálové melodie v podání Zuzany Benešové a Lukáše Randáka
31. 12. Silvestr kolem Samsona
1. 1. Novoroční koncert

Pozn.: Vánoční trhy s ledovým kluzištěm, vyhlídkovým kolem a dalším programem se uskuteční na náměstí Přemysla Otakara II. od 18. listopadu do 6. ledna.

Kluziště kolem kašny bude jako minulé roky zdarma. Bruslaři na něj budou mít přístup od 10 do 21 hodin až do 6. ledna. Kdo se bude chtít sklouznout, ale nemá vlastní brusle, může využít půjčovnu, která nabídne i dětská odrážedla a helmy.

Po celý advent se budou v Ježíškově dílně nedaleko vánočního stromu střídat jihočeští řemeslníci. Ti naučí příchozí děti základy tradiční výroby. Vlastnoručně vyráběný sortiment pak nabídnou v řemeslné galerii.

„Také se těšíme na soutěž Vánoční hvězda, do které se už přihlašují první školy. Vystoupení školáků dodá trhům osobitý charakter,“ věří programový ředitel Českobudějovického adventu Roman Havel. Školní skupiny se mohou přihlašovat přes formulář na webu ceskobudejovickyadvent.cz.

Víkendová dopoledne budou patřit dětem a divadelním i filmovým pohádkám. Každé pondělí od 17 hodin se uskuteční vánoční workshop s názvem Ochutnejte kouzlo Vánoc, kde účastníci nasají inspiraci pro vánoční pečení. Čtvrteční odpoledne pak pořadatelé vyhradili charitativním tématům a projektům.

Větší prostor pro prezentaci tentokrát dostanou neziskové a sociálně zaměřené organizace, které pomáhají znevýhodněným skupinám z Budějovic a blízkého okolí. Své výrobky mohou nabízet na adventních trzích oproštěny od poplatku za stánek.

Při plánování letošních trhů se radnice zaměřila na to, aby si z nabídky vybrali všechny skupiny návštěvníků. „I to byla jedna z věcí, na kterou při výběrovém řízení kladlo město důraz. Vidím zlepšení oproti předcházejícím rokům, za což jsem velmi ráda. Jedním z našich požadavků byl i silvestrovský program, aby lidé mohli společně slavit na náměstí,“ sdělila Zuzana Kudláčková, náměstkyně primátorky pro kulturu.

Poslední den roku na náměstí zahrají kapely William a One Spirit. „Silvestrovské odpoledne bude zajímavé nejen pro místní, ale i pro návštěvníky města. Na Silvestra bude přes den ve městě živo, jelikož se plánují i další tradiční akce u řeky,” doplnil ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.

Vstup do roku 2024 Budějovičtí oslaví opět hudbou. „Novoroční ohňostroj se konat nebude, ale lidé o kulturní vyžití nepřijdou. Čeká je novoroční koncert,“ uvedla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Sedláková.

4. prosince 2017

Autor: