Kvůli zlodějům stromků zakazují v Meziříčí vstup do lesů, jinde mají hlídky

  8:58
Ve Valašském Meziříčí vyhlásili tradiční zákaz vstupu do lesů, ve kterých rostou mladé jehličnany. Každoročně tak bojují proti zlodějům vánočních stromků a tvrdí, že se jim opatření vyplácí.

ilustrační snímek | foto: Jan SalačMAFRA

„Již několik let jsme nezaznamenali jediný případ neoprávněného výřezu,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy a zeleň Marek Netolička. Území, na která se nesmí, označili lesníci informativními tabulemi a na dodržování zákazu dohlíží pracovníci Lesní stráže a strážníci. Potrvá až do Štědrého dne.

Majitelé lesů ve Zlínském kraji řeší stejný problém různými metodami. Zákaz vstupu už se vyskytuje jen ojediněle. Například do lesů v okolí Zlína se smí bez omezení.

„Zavřeli jsme závory na příjezdových cestách a zavedli zvýšené kontroly. S krádežemi stromků se ale setkáváme jen málokdy i proto, že v lesích běžně nerostou tak pěkné jako na plantážích,“ míní jednatel společnosti Marek Koutný. 

Na tom se správci lesů shodují. „Lidé jsou dost nároční, dají přednost kavkazské jedli, kterou nabízejí na trzích, ale v českých lesích neroste,“ potvrdila i mluvčí státních Lesů České republiky Eva Jouklová. Společnost spravuje ve Zlínském kraji největší lesní plochy.

„Tam, kde nám rostou potenciální vánoční stromky, posilujeme hlídky,“ dodala. Podobně postupují na Rožnovsku. Tam sice každý rok najdou stopy po narychlo uříznutém stromku, ale uhlídat plošný zákaz vstupu do lesů prý není v silách lesníků. Vsází proto na častější kontroly. Znají místa, která mají hlídat.

„Pravda je, že jsou lidé bezohlední. Klidně uříznou strom metr dva nad zemí,“ popsal jednatel Městských lesů Rožnov Rostislav Polášek. V takovém případě jde o zhruba čtyřmetrový porost, který už má nejhorší období za sebou a dá se předpokládat, že poroste.

„Hlavně u jedlí je to problém, ty jsou náročné na pěstování,“ upozornil Polášek.

Stromky majitelé lesů chrání i směsí repelentů a ovčího tuku, která při pokojové teplotě silně zapáchá. Stromek to sice do lesa nevrátí, zloděje tím ale vytrestají. Kromě toho mu v případě dopadení hrozí až 15tisícová pokuta ve správním řízení.

S krádežemi se potýkají také majitelé plantáží, na kterých pěstují stromky pro vánoční trh. Pečují o ně tak, aby byly košaté a souměrné. A to zloděje láká.

Třeba pozemky Přemysla Bači v Chomýži každoročně navštíví několik nenechavců. Obvykle jde o jednotlivce, už ale řešili i jednu velkou předvánoční loupež. Jindy jim zase někdo vyryl stromky i s kořeny a hlínou, aby si je přesadil jinam. „Člověku zůstává rozum stát,“ říká majitel plantáže.

Pozemky monitorují, nakonec tak obvykle vědí, kdo to byl. A ani to, že zde rostou tisíce stromků, čin neschová. Stříbrné smrky a kavkazské jedle dodávají na devět prodejních míst napříč krajem, i za jeho hranicemi.