Po šesti letech skončil nejdelší a nejdražší zásah policie, čištění Vrbětic

  17:36
Ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku téměř přesně po šesti letech skončil největší, nejdelší a nejdražší zásah v novodobé historii České republiky. Podílely se na něm tisíce až desítky tisíc hasičů, policistů a záchranářů. Bude stát více než miliardu korun. Viník výbuchů je stále neznámý.

Policisté a pyrotechnici čistí od rozmetané munice okolí druhého vybuchlého skladu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. (16. 10. 2019) | foto: Policie ČR

První exploze se ozvala ve čtvrtek 16. října 2014 po desáté hodině ráno. Tlaková vlna zasáhla firmy v areálu muničních skladů i v sousedním prostoru bývalých Vlárských strojíren, domy v okolí Vlachovic i nedaleké odborné učiliště.

Policie evakuovala zaměstnance z firem, škola poslala domů studenty, policejní zásahová jednotka uzavřela okolí areálu. O měsíc později našla policie v blízkosti vybuchlého skladu dva mrtvé muže.

Za necelý měsíc, 3. prosince, se ozvala další mohutná exploze.

V prvním skladu číslo 16 explodovalo přes 50 tun munice, ve druhém skladu číslo 12 téměř sto tun munice.

Opatření nazvané Výbuch ukončil velitel zásahu tento týden v úterý. Je však zřejmé, že území v ideálním stavu stále není.

„V tomto prostoru se bude nacházet munice ještě desítky let, jako ve všech jiných vojenských prostorech. Žádný profesionál odtud nemůže odejít a říct, že jsme celou oblast vyčistili na sto procent,“ připustil krajský ředitel policie Jaromír Tkadleček, který byl velitelem zásahu.

Současně není ani po šesti letech uzavřené vyšetřování Národní centrály proti organizovanému zločinu, která případ řeší jako trestný čin úmyslného obecného ohrožení.

Zlínský krajský žalobce Martin Malůš na případ uvalil informační embargo. „To stále platí, není možné ani sdělit, jestli už se blížíme ke konci,“ prohlásil.

Policie chce areálu i jeho okolí dál věnovat zvýšenou pozornost. O pozornost stojí také majitelé pozemků, kteří se k nim kvůli bezpečnostním opatřením nemohli několik let dostat.

Pyrotechnické nálezy

Při ohledání prvního epicentra pyrotechnici našli 4 345 kusů munice a 1,95 kilogramu trhaviny. U druhého skladu dohledali 8 916 kusů munice a 3,5 kilogramu trhaviny.

Od července 2017 se při povrchovém sběru podařilo najít 1 808 kusů munice. Na dočasné trhací jámě, která byla ve vrbětickém areálu vybudovaná, celkem specialisté zničili 400 kusů dělostřelecké munice a 4 598 zapalovačů.

Nalezenou munici, která byla schopná převozu, odváželi pyrotechnici do vojenského újezdu Libavá. Tam zlikvidovali 13 082 kusů munice, 2,45 kilogramu trhavin a 46 kilogramů malorážového střeliva.

Rozházená munice zasáhla více než 13 kilometrů čtverečních pozemků uvnitř areálu i mimo něj. Policie hned v říjnu 2014 uzavřela plochu o deseti kilometrech čtverečních, aby zabránila možným zraněním při případné explozi částí nevybuchlé munice až tisíc metrů od skladů.

Téměř celý rok 2015 odjížděly z Vlachovic kamiony plně naložené municí, zbraněmi i chemickými látkami z ostatních skladů. Vozů bylo 547 a do jiných míst převezly sedm tisíc tun vojenského materiálu.

Teprve pak se mohli pyrotechnici pustit do sběru rozházené munice v často špatně přístupném terénu. Dohromady během tří let zničili 18 tisíc tun munice a odpracovali přes 12 tisíc směn dlouhých průměrně dvanáct až čtrnáct hodin.

Oblast zůstává riziková

„Ohledání prvního místa exploze trvalo rok, ohledání druhého epicentra bylo náročnější vzhledem k charakteru explozí a množství nevybuchlé munice a trvalo více než tři roky,“ upřesnila mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Celý areál prošel během šesti let opakovaným plošným pyrotechnickým sběrem a zhruba sedm procent zasažené plochy pyrotechnickým průzkumem do hloubky 50 centimetrů. S některými pracemi pomáhali i vojáci.

Postupně tak policie mohla pozemky uvolňovat a vracet k užívání majitelům.

Oblast je ale dál riziková a potřebuje celkovou hloubkovou očistu. Trvat by měla deset let. Ministerstvo obrany chce, aby ji zaplatil stát a poskytl peníze, konkrétně 100 milionů korun, formou dotačního programu Zlínskému kraji. Vláda tuto pomoc ale zatím neschválila.

Ztráty jsou velké, stát nese spoluvinu, říká starosta

Obyvatelé obcí v okolí muničních skladů mají stále v paměti opakované exploze v říjnu a prosinci 2014, zažili několik evakuací, museli se vypořádat s omezením v dopravě, nesměli hospodařit na svých pozemcích a za znehodnocené lesy jim náhradu zatím nikdo nezaplatil. „To, co se stalo, bylo šokující. A rád bych věřil, že viník bude označený,“ říká starosta Zdeněk Hověžák.

Opravdu tomu věříte?
Vím, že vyšetřování bylo složité a zdlouhavé, že v muničním areálu bylo potřeba dbát na bezpečnost. Ale můj osobní logický úsudek mi říká, že sklady spravoval stát, a tudíž nese spoluvinu. A měl by na sebe vzít i zodpovědnost a vypořádat se s majiteli pozemků v okolí i uvnitř skladů. Protože máme znehodnocený majetek i ztráty na hospodaření.

Jak velké ty ztráty jsou?
Obrovské. Vlastníci lesů se na pozemky nedostali, nemohli se postarat o mladé porosty, začal tam řádit kůrovec, nemohli těžit, a tudíž ani dřevo prodávat. Jinak jsme za ty roky samozřejmě zažili uzavírání cesty, objízdné trasy, evakuace. Bylo toho dost, ale snažili jsme se být nápomocní a neztěžovat to policii. To největší omezení je, že nemáme přístup na své pozemky. Poškození bude znatelné. Jaké přesně, to ukáže znalecký posudek. Snažili jsme se vyzvat ostatní vlastníky, abychom vytvořili společný subjekt a náhrady pak řešili společně.

Areál by mělo spravovat ministerstvo obrany. Budete se cítit bezpečně?
Pro nás je dobře, že se čištění areálu od rozházené munice ujala policie, armáda a další složky integrovaného záchranného systému. Dávalo nám to větší jistotu a všem, kdo se na tom podíleli, bych za to chtěl poděkovat. Cítíme se teď daleko líp než před výbuchy. Tehdy jsme neměli přehled, co tam kdo skladuje, co se tam děje. Věděli jsme, že tady máme sklady munice, lidé tam v minulosti pracovali. Ale roky se nic nestalo. Ty exploze pro nás byly naprostý šok.

Okolí skladů musí projít hloubkovou očistou, aby bylo bezpečné. Už víte, kdo ji udělá?
Psal jsem panu premiérovi i ministru obrany, jakou mají představu a jak tuto očistu zajistí. Zatím nemám odpověď. Ale doufám, že se tím budou zabývat.

Autor: