iDNES.cz

Přibylo nemocných s rakovinou kůže a prostaty, hlásí lékaři z kraje

  16:42
Před třemi lety se s nádorovým onemocněním léčilo ve Zlínském kraji 19 348 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. V dalším roce jich bylo 19 663 a loni už 20 154. Celkové počty stoupají. Vyplývá to z výsledků, které pojišťovna zveřejnila.
Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů. Ilustrační foto

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Přesto jsou i některá onemocnění, jejichž počty mírně klesají. Ve Zlínském kraji je méně pacientů s rakovinou hlavy a krku, ženských pohlavních orgánů, centrální nervové soustavy a očí nebo kostí a kloubní chrupavky.

Častější jsou naopak zhoubné nádory kůže, prsu, mužských pohlavních orgánů, krve nebo močového ústrojí.

„Nádorová onemocnění jsou druhá nejčastější příčina úmrtnosti, hned po kardiovaskulárních onemocněních,“ varoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

„Na druhou stranu, za velké viníky nádorových onemocnění bývá označován alkohol, tabák, konzumace nevhodných potravin a obezita, což jsou faktory, které může člověk ovlivnit. Podle Národního onkologického programu lze správnou úpravou životního stylu předejít každému třetímu onkologickému nálezu,“ dodal.

Prevence pomáhá u zmíněných onemocnění hlavy a krku. Za jejich nejčastější příčinu označují lékaři nadměrné pití alkoholu a kouření, případně špatnou ústní hygienu.

U rakoviny prostaty, což je nejčastější nádorové onemocnění u mužů, se dá velkým problémům předejít pravidelnou kontrolou, která karcinom odhalí v časném stadiu. Na tu by měli chodit muži už od 50 let.

Pacienti ve Zlínském kraji se nejčastěji léčí ve specializovaném Komplexním onkologickém centru, které spadá pod Baťovu nemocnici, či na zlínské soukromé klinice EUC, kde se zaměřují na diagnostiku i onkochirurgii nádoru prsu.

Zlínskými odbornými ambulancemi projde ročně přes 7 tisíc pacientů, kteří podstoupí více než 40 tisíc vyšetření. Onkologické ambulance jsou také ve třech okresních nemocnicích.

Autor:
zpět na článek