iDNES.cz

Pandemie je nijak neodradila, deváťáci chtějí studovat zdravotnické obory

  8:38
K přijímacím zkouškám na střední školy se ve Zlínském kraji hlásí přes pět tisíc žáků. Některé zdravotnické školy hlásí největší zájem za poslední roky. Zájem je také o studium elektrooborů nebo informačních technologií. Ředitelé škol počítají s tím, že podoba přijímaček se letos nijak výrazně nezmění.

ilustrační snímek | foto: Univerzita Pardubice

Po roce plném distanční výuky míří k první zkoušce, která může ovlivnit celý jejich život. Letošní deváťáci se budou muset o svou vysněnou školu porvat především sami se sebou. Učitelé to vědí a snaží se jim pomoct nejen se znalostmi, ale především s motivací.

„Zajímáme se, jestli si dělali testy, jak dopadli, v čem chybují, co chtějí dovysvětlit,“ říká zástupce ředitele zlínské ZŠ Křiby Pavel Růžička.

Ve škole učí češtinu a přípravě na přijímací zkoušky teď věnuje s deváťáky většinu času. Dělají ji v hodinách i nad rámec výuky.

„Většina má snahu a připravuje se poctivě. Opravdu příjemné zjištění ale je, že přibylo hodně aktivních dětí, které nalezly vnitřní motivaci,“ potěšilo Růžičku.

S kolegy se shoduje na tom, že udržet pracovní tempo a morálku je pro školáky čím dál těžší. Jenže zatímco třeba sedmáci ještě budou mít šanci učivo dohnat, deváťáci teď polevit nemohou.

Ze základních škol ve Zlínském kraji jich v letošním školním roce vychází
5 165. Přihlášky na střední školy už odevzdali. Tradičně velký je zájem o všeobecné vzdělání.

Například uherskohradišťské gymnázium eviduje o pět procent více přihlášek než loni. Zhruba stejný počet jako jindy dorazil na Masarykovo gymnázium ve Vsetíně či na zlínské gymnázium na náměstí T. G. M.

Absolventi zdravotnických škol mají uplatnění

V letošním roce ale rostou i některé obory. Zdravotnická škola ve Vsetíně dostal 106 přihlášek, což je nejvíce za posledních pět let. Ještě loni se sem hlásilo jen 74 žáků. Na stejnou školu ve Zlíně chce 181 deváťáků, což je zhruba stejně jako loni.

Zájem o tento obor je velký navzdory tomu, že zdravotníci čelí nekončící pandemii a padají únavou. Nevadí ani fakt, že zletilí studenti zdravotnických oborů museli vůbec poprvé v novodobé historii nastoupit do nemocnic.

O tom, že se na ně vztahuje pracovní povinnost daná zákonem, přitom do té doby velká část veřejnosti ani nevěděla.

„Lidé vidí, že je to povolání nesmírně náročné, ale také smysluplné,“ zmínil ředitel zlínské střední zdravotnické školy Hynek Steska.

„Kromě toho nabízí jistotu, že absolvent nezůstane bez uplatnění, je to profese, která bude vždy potřebná,“ doplnil ředitel Masarykova gymnázia a Střední zdravotnické školy ve Vsetíně Martin Metelka.

Láká elektrotechnika a informatika

Již několik let je patrná rostoucí tendence elektrooborů a IT. Například Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně hlásí prakticky nejvyšší zájem v historii školy, pokud jde o celkový počet přihlášek na všechny obory.

„U elektra máme maturitní i učební obor a zájem je o oba. U dalších oborů z oblasti strojírenství a polygrafie je velmi slušný,“ podotkl ředitel školy Jiří Charvát.

Mimořádný počet přihlášených má rovněž Střední průmyslová škola v Otrokovicích. Větší je letos poptávka nejen po maturitních, ale také učebních oborech. V budoucnu tak může být na trhu práce více instalatérů, elektrikářů a automechaniků.

Láká i poměrně mladý obor mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Jde o čtyřletý maturitní obor, studenti ale mohou ve třetím ročníku získat navíc také výuční list v oboru elektrikář.

Obě možnosti, tedy vyučení i maturitní zkoušku, kombinuje obor mechanik elektronik, který nabízí rožnovská Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel. Maturitní obory se zaměřením na elektrotechniku a IT jsou ve škole tři a podle počtu podaných přihlášek je i letos s jistotou naplní.

Přijímačky budou ve dvou termínech

Ředitelé středních škol počítají s tím, že se budou konat klasické přijímací zkoušky, a naprostá většina se kloní k využití jednotného zadání od společnosti Cermat. Testy se nebudou lišit od předchozích let.

„Úpravy v obsahu, tedy že by se ubralo nějaké učivo, jsme nedělali,“ potvrdil mluvčí Cermatu Marek Lehečka.

Dopředu se počítá s podobnou formou, jaká byla v loňském školním roce. Tehdy byly povinné roušky, omezený počet žáků ve třídě a dezinfekce rukou.

„Je to scénář, který předpokládám i letos. Školy jsou schopné zajistit bezpečné prostředí,“ uvedla ředitelka zlínského gymnázia na náměstí T. G. M. Alena Štachová.

Rozdíl oproti loňsku je v tom, že uchazeči o studium budou dělat přijímací zkoušky ve dvou termínech stejně jako dřív. Zatím jsou plánované na pondělí 12. a úterý 13. dubna. Započítává se pak lepší z výsledků. Loni byl kvůli nastupující pandemii jen jediný pokus.

Školy nabízejí přípravné kurzy

Zájemci o maturitní obory letos nebyli ochuzeni ani o přípravné kurzy. Měly ale podobu online hodin. Uherskohradišťské gymnázium je nabídlo už v únoru.

„Chtěli jsme je udělat dřív, než se budou žáci rozhodovat a podávat přihlášku,“ vysvětlil ředitel školy Zdeněk Botek.

Žáci dostali testy, které si mohli vyplnit a v online hodině pak s učitelem probrat řešení jednotlivých úkolů. Stejnou formu volí i další školy, které se přidávají postupně. Například zlínské gymnázium otevře přípravné kurzy v polovině dubna.

zpět na článek