Nejsme kluci z plakátu, politici na Zlínsku plánují kontaktní kampaň

  8:58
Politické strany ve Zlínském kraji rozjíždějí kampaň před podzimními parlamentními volbami. Chtějí ji mít kontaktní i navzdory nejisté pandemické situaci. Politici prohlašují, že se chtějí potkávat s lidmi a podávat si s nimi ruce. Zároveň ujišťují, že budou očkovaní, testovaní a dodrží hygienická opatření.

ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Zástupci bloku Spolu, tedy KDU-ČSL, ODS a TOP 09, mají nejen ve Zlínském kraji vylepené plakáty a billboardy. Loga stran jsou na dodávce, která projíždí městy a obcemi, kde se už politici potkávají s voliči.

„Chceme kampaň postavit na kontaktu s lidmi, abychom jim ukázali, že nejsme kluci z plakátu,“ nastínil lídr kandidátky, lidovecký poslanec Ondřej Benešík.

Do kraje zamířili předsedové stran tohoto bloku, s nimiž místní kandidáti oslovovali lidi na ulicích a zašli s nimi i na obce, do firem či domovů pro seniory. Začátkem srpna chtějí politici projet kraj s letním kinem.

Pak by měly přijít na řadu klasické mítinky. A i když bude kampaň také na sociálních sítích či v médiích, její základ má spočívat navzdory nejisté epidemiologické situaci na setkávání s obyvateli.

„Chceme si s lidmi podat ruce, pokud nám to situace dovolí. A zatím to dovoluje,“ zmínil Benešík. „Navíc máme respirátor či roušku, testujeme se, očkujeme i dezinfikujeme.“ Také další strany počítají s kontaktní kampaní, i když některé z nich kladou větší důraz než dříve na internet.

„Máme v plánu, že v září objedeme všechna okresní města v kraji a ještě možná další dvě, zároveň budeme rozdávat tiskoviny a kampaň poběží také na sociálních sítích,“ nastínil krajský předseda ANO Radim Holiš, který je i zlínským hejtmanem.

„Budeme reagovat na aktuální situaci. Není teď jednoduché odhadnout, jak bude vypadat. Ale kampaň by měla být více kontaktní než ta loňská před krajskými volbami.“

Přijet by měl i předseda ANO a premiér Andrej Babiš.

Kampaň může ovlivnit pandemie

Do předvolební kampaně pochopitelně může promluvit třetí vlna pandemie. Koronavirus ovlivnil už loňskou krajskou kampaň, takže strany a hnutí mají zkušenosti. Některé ji minulý rok výrazně upozadily. Piráti, kteří budou kandidovat společně s hnutím STAN, kampaň zahájili v květnu. Naplno ji rozjedou v srpnu.

„O prázdninách hodláme pokračovat v kontaktní kampani mezi lidmi a v pořádání venkovních akcí, samozřejmě při dodržování všech vládních opatření,“ přiblížila mediální specialistka Pirátů ve Zlínském kraji Lucie Švehlíková. „Naši kandidáti i dobrovolníci jsou pravidelně testováni, většina z nich již byla na očkování.“

V září přijdou na řadu větší akce, kterých se zúčastní i předsedové obou stran. Kandidáti budou kraj objíždět také na kolech. Piráti a STAN počítají i s internetovou kampaní, vznikl koaliční web s volebním programem a dalšími informacemi.

Strany se více zaměří na internet

„Rozhodli jsme, že se hodně zaměříme na internetovou kampaň. Ta pro nás bude klíčová, billboardy a bannery nebudou vyhrávat volby,“ míní lídr a krajský šéf SPD Vladimír Zlínský.

Strana by měla mít speciální internetové stránky, kde budou informace o jejích kandidátech a další věci. Pokud se zhorší epidemiologická situace, kontaktní kampaň zruší. Zatím s ní ale počítá, zejména v září, podobně jako s billboardy či plakáty.

Do poloviny srpna se bude kampaň ještě ladit, i podle epidemiologické situace.

„Budeme mít velké billboardy, plakáty, tištěné materiály budeme dávat do schránek i rozdávat lidem. Uvidíme, jestli bude i kontaktní kampaň,“ nastínil krajský předseda ČSSD Jiří Ott.

Cesta Zlínským krajem v dodávce

Komunisté počítají s klíčovou částí své kampaně, kterou má být setkávání s lidmi, v září. „Polepenou dodávkou chceme objíždět kraj a udělat předvolební mítink na náměstí Míru ve Zlíně,“ přiblížil předseda krajských komunistů Pavel Kroča.

„Koncem července začne plakátová kampaň, budeme dávat letáčky do domácností, během srpna budou v ulicích bannery i billboardy. Více se chceme zaměřit na internetové platformy, kterých jsme dříve moc nevyužívali.“

Kampaň už rozjel blok Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. Velké plachty visí například na budově zlínské tržnice. Hlavní část kampaně má začít na konci srpna, včetně setkávání s lidmi.

„Budeme se snažit dělat kampaň ve městech jako před krajskými volbami. Nebudeme ale zaplňovat náměstí, budeme se spíše objevovat v ulicích, kde budeme oslovovat lidi,“ naznačil lídr kandidátky a krajský šéf Trikolóry Libor Lukáš.

Stranou nezůstane ani internet, kde by podle něho měli být kandidáti aktivní bez ohledu na stranickou linku kampaně.

Autor: