iDNES.cz

Otrokovice bojují s přemnoženými komáry, sužují hlavně část Baťov

  13:16
Nadměrné množství komárů trápí během letošního léta obyvatele Otrokovic na Zlínsku. Radnice proto bojuje proti dotěrnému hmyzu postřiky. Zatím poslední provedla v minulém týdnu, aby ochránila návštěvníky festivalu Otrokovické hudební léto.

Přemnožení komárů souvisí s deštivým počasím. „Příčinou jsou zejména červnové srážky, kdy voda zaplavila četné plochy a příležitostné tůně. V nich čekaly na vodu tisíce nakladených vajíček a z nich teď vylétají mraky komárů,“ upozornila mluvčí Otrokovic Romana Pastuszková.

Střídání tepla a dešťů je navíc ideálním podhoubím pro tvoření nových ohnisek. Nejpostiženější lokalitou je část Baťov, která je obklopená vodními plochami.

„Letos je to horší než obvykle. Ale už jsme tady na štípance zvyklí,“ poznamenal Ondřej Konečný, který na Baťově bydlí.

Město už zareagovalo sérií postřiků a další chystá v průběhu prázdnin v návaznosti na počasí. Při postřiku se využívá lehká takzvaná eko mlha, která funguje jako nosič chemické látky.

„Je nutné zdůraznit, že se zásahem hubí pouze létající stadium komára a účinek je pouze krátkodobý, protože komáři z okolí v krátké době přesídlí zase do města. Letos je jich hodně, takže úbytek po akci je málo patrný,“ vysvětlila Marie Zahradníčková z odboru rozvoje města.

Další možností je hubení larev přímo v lagunách, zatopených tůních či mokřadech. Takový zásah se však provádí před sezonou. Letos však bylo sucho a takové množství komárů se nepředpokládalo. Aby takový zásah měl smysl, musely by se k němu připojit i další obce.

„Hubení komárů je ale drahá záležitost a v okolí jej žádná obec nedělá,“ zmínila Zahradníčková.

Pomáhají sítě, odpařovače a repelenty

Velké problémy s komáry mají letos i v Jihomoravském či Olomouckém kraji. Na území Zlínského kraje však hygienici zatím kalamitní stav neevidují.

„V posledních letech dochází ke kalamitnímu výskytu komárů v lokalitách postižených povodněmi či záplavami. Mimo tyto oblasti komáři pravidelně obtěžují lidi žijící v okolí lužních lesů a soutoků velkých řek a jejich slepých ramen,“ sdělila Renata Skaličková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Podle ní je však třeba kvůli častým a vydatným srážkám se zvýšeným výskytem tohoto hmyzu počítat. Občanům v postižených lokalitách proto hygienici doporučují instalaci okenních a dveřních sítí a používání elektrických odpařovačů insekticidů v místnostech.

„Pro pohyb venku je vhodné používat repelenty, nejlépe ve sprejové formě, kterými lze ošetřit části těla, které nejsou oděvem zcela chráněny, ale i samotný oděv,“ doplnila Skaličková.

V Olomouckém kraji použili proti komárům postřik (8. dubna 2019)

9. dubna 2019

zpět na článek