Očkování začne ve Zlínském kraji po Silvestru, vakcíny měly zpoždění

  8:54
Vakcinace proti covidu-19 se ve Zlínském kraji rozjede až v novém roce. Pro zdravotníky bude k dispozici 975 dávek. Veřejnost přijde na řadu nejdříve v březnu. Ministerstvo zdravotnictví už v pondělí večer uvedlo, že dodávky do regionů se opozdí. Měly by přijít pravděpodobně na Silvestra, ačkoliv ani tento termín zatím není stoprocentní.

Ve zlínské nemocnici uvolnili poslední místa pro pacienty pozitivní na covid-19. | foto:  Petr Topič, MAFRA

První očkovací vakcíny dorazí do kraje o dva dny později, než se očekávalo. Firma Pfizer, která je spolu se společností BioNTech výrobcem první očkovací látky schválené pro použití v EU, informovala, že dodávka do evropských států ze zpozdila kvůli potížím s logistikou.

„První očkování se s ohledem na tyto termíny uskuteční zřejmě první lednové pondělí, a to v nemocnicích ve Zlíně a Uherském Hradišti. Může se to ale ještě změnit, přesnější informace v tuto chvíli nemáme,“ sdělil mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Pro zdravotníky by mělo být v úvodní várce k dispozici 975 vakcín od firmy Pfizer. Určené budou pro personál z tzv. první linie, tedy pro ty, kteří se o nakažené pacienty starají na covidových odděleních. Všechny krajské nemocnice mají seznamy těchto zdravotníků.

„Nepotřebujeme pořizovat speciální mrazáky, ve kterých bychom vakcíny uchovávali v požadované teplotě minus 70 stupňů Celsia. Ve dvou nemocnicích jsme na to vybavení už teď,“ přiblížil hejtman Radim Holiš.

Během ledna se pak má do regionu dostat asi 9 tisíc vakcín, v únoru dalších až 15 tisíc.

Od dubna nebo května už by měla být i ve Zlínském kraji k dispozici také jednorázová vakcína, u které není nutné přeočkování. V lednu se budou očkovat s největší pravděpodobností pouze zdravotníci a záchranáři.

V krajských nemocnicích je jich dohromady kolem pěti tisíc, v sociálních službách asi polovina. Nejdříve přijde na řadu nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti, následně ve Vsetíně a Kroměříži.

Poté by se očkování mělo týkat zaměstnanců sociálních služeb, seniorských domovů a ohrožených klientů těchto zařízení, kteří patří do rizikové skupiny. Zájem je enormní.

„Zjišťovali jsme to a poptávka z řad zaměstnanců je velká,“ potvrdila Radka Miloševská, mluvčí společnosti Agel, která provozuje nemocnici ve Valašském Meziříčí.

Zájem mají rovněž lékaři v ambulancích. Očkování proti covidu by chtělo absolvovat asi 400 zdravotníků, tedy lékařů pro dospělé i lékařů pro děti a dorost a také zdravotních sester v ordinacích. Zjistil to Lubomír Nečas, zlínský lékař a předseda krajského Sdružení praktických lékařů.

„Chtěli by se naočkovat hned v prvních vlnách. Nemocnicím ve všech okresech, které mají zatím očkování na starosti, poskytnu kontakty na tyto lékaře,“ informoval Nečas.

Na běžné občany se dostane nejdříve v březnu

Právě praktičtí lékaři mají podle plánu ministerstva zdravotnictví pomoci s očkováním veřejnosti. Kdy bude vakcína dostupná i pro běžné obyvatele, ale zatím není jasné. Podle ministerstva zdravotnictví to bude nejdříve v březnu.

Stát chce k tomuto účelu spustit registrační systém podobný tomu, jaký funguje pro zájemce o antigenní testování. „O tom, kdy budou vakcíny pro veřejnost, žádnou informaci zatím nemáme. Pacienti se na to ptají a zájem o očkování mají. Nicméně nemůžeme dělat ani pořadníky, protože netušíme, kdy k nám vakcína přijde,“ poukázal Nečas.

Počty nemocných koronavirem ve Zlínském kraji v posledních dnech opět znatelně stoupají. Ministerstvo zdravotnictví uvádí 6 123 nakažených, v pondělí jich přibylo přes 500, přičemž na začátku prosince bylo nemocných zhruba 2 600.

Podle protiepidemického systému PES byl region v úterý na hodnotě 75, na které se drží třetí den. Na Štědrý den byla hodnota o deset bodů vyšší. Roste také počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči. V krajských nemocnicích leží aktuálně 341 pacientů.

Už před vánočními svátky vyzval hejtman Holiš obyvatele k dodržování hygienických nařízení a omezení kontaktů. Podle předpovědi Ústavu zdravotnických informací a statistiky se totiž na přelomu roku může zaplnit kapacita covidových oddělení v krajských nemocnicích.

Což už se stalo v Kroměříži, kde nejsou volná covidová lůžka. Nové nakažené pacienty proto musí nemocnice přesunout do Uherského Hradiště nebo Zlína.

Autor: