Zlínský kraj novou nemocnici nechce, peníze na stavbu použije jinde

  17:06
Zastupitelé Zlínského kraje prodloužili investiční záměr nové nemocnice do roku 2040. Kraj potřebuje více času na dohodu s bývalým vlastníkem části pozemku, aby nemusel platit pokutu 10 milionů korun. Nemocnice už hledá projektanta nové interny.

Plocha mezi sídlištěm ve zlínské části Malenovice a obchodním centrem, kde měla stát nová nemocnice. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Baťova nemocnice už vyhlásila soutěž na projektanta nového centrálního pavilonu. Kraj předpokládá, že náklady se budou pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami korun. Do jaké míry bude investici platit nemocnice a jakou částkou a jakým způsobem jí pomůže kraj, by mělo být jasné v polovině příštího roku.

Z krajského rozpočtu ale bude pro celkovou rekonstrukci areálu rezervovaných zhruba 2,3 miliardy korun. Než budou vyjasněné finance, zpracuje vybraná firma projekt.

„Je to komplexní pavilon, nejde o žádné polovičaté řešení, ale o řešení nejpalčivějšího problému v areálu nemocnice. Je tam plánovaný urgentní příjem, interna, ale také oddělení kardiologie a neurologie,“ poukázal na včerejším zasedání krajských zastupitelů člen představenstva nemocnice Martin Déva.

Zájemci o tuto zakázku se mohou přihlásit do poloviny října. Někdy na podzim by měla také začít demolice bývalé dosluhující prádelny, na jejímž místě nový pavilon vznikne.

Současně ale stále platí investiční záměr stavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Vedení kraje, které vstupovalo do krajských voleb s tím, že s tímto záměrem nesouhlasí, doporučilo jeho prodloužení do roku 2040.

Podle všeho kraj nemá v této chvíli jinou možnost, jak se vyhnout desetimilionové pokutě. Tu žádá skupina Unimex Group, jejímž spolumajitelem je jeden z nejbohatších Čechů, Jiří Šimáně, která prodala své pozemky v Malenovicích Zlínskému kraji. Stejně jako řada dalších majitelů měla podmínku, že na místě bude stát nemocnice.

Jako jediná ale tento požadavek pojistila desetimilionovou sankcí v případě nedodržení této podmínky. „Jednali jsme s nimi, ale nepodařilo se nám naši právní situaci změnit. Nemáme jim co nabídnout, proto musíme jednat dál, což znamená, že bylo nutné investiční záměr prodloužit,“ zdůvodnil hejtman Radim Holiš (ANO).

Ukončením záměru by se kraj dostal do komplikací. Nejde totiž jen o desetimilionové riziko pokuty, ale i o to, že kraj by musel pozemek vrátit, čímž by rozdělil už scelené pozemky, které mají v této době údajně dvojnásobnou hodnotu a pro kraj představují strategický prostor. Zároveň by kraji také hrozilo, že by musel platit škodu, kterou by firma utrpěla, kdyby na místě vzniklo něco, co by ji mohlo ohrozit.

Prodloužení záměru poskytne prostor pro vyjednání jiných podmínek. „Takovou smlouvu bych nikdy nepodepsal. Byla to největší chyba předchozích představitelů kraje, protože nevyhodnotili její rizika,“ prohlásil Holiš.

Zastupitel Milan Plesar (STAN) připomněl, že o smlouvě s firmou Unimex Group jednal v minulosti mimo jiné i výbor pro stavbu nové nemocnice, ve kterém měli své zástupce všechny politické strany, a schválil ji.

Chybí ucelený materiál, stěžuje si opozice

Kraj podle Holiše v současné ekonomické situaci rozhodně nebude mít v dalších letech peníze na to, aby mohl stavět novou nemocnici. Stavba by podle koalice v současné době stála téměř dvojnásobek původně plánovaných osmi miliard korun, tedy přes 15 miliard.

„Kdybychom do nové nemocnice šli, znamenalo by to bankrot. Ne v tom smyslu, že by byl vyhlášený konkurs, ale zastavili bychom jakékoliv další investice. Nevíme, kde se ceny ve stavebnictví zastaví. Nikdy na nemocnici peníze nebyly a já na ně ani dnes nevidím. Mělo by to fatální důsledky,“ upozornil náměstek zodpovědný za finance David Vychytil (ANO).

Zástupci opozice konstatovali, že kraj jim neposkytl žádné podrobnější propočty, na základě kterých se náklady na investiční záměr takto výrazně navýšily. Současně jim chybí vize budoucnosti Baťovské nemocnice.

„V této chvíli prodlužujeme investiční záměr, ale potřebovali bychom říct i další věci. Co budeme dělat v nemocnici v budoucnu, kolik to bude stát, o jaké peníze přijdeme, když během stavby budeme muset část péče přesunout jinam. Z mého pohledu tady vůbec nemáme ucelený materiál,“ prohlásil bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

„Jsem přesvědčený, že nové vedení doposud nic neudělalo a než naplánují rekonstrukci, tak skončí. Podle mne, když se to spočítá, tak nová nemocnice je stále optimální řešení. Pořád v to věřím,“ dodal.

Autor: