iDNES.cz

Ve městech přibývá bezpečných hřišť, jsou měkká a děti je milují

  9:10
Když žáci Základní školy Komenského v Otrokovicích v září nastoupili k prvnímu školnímu dnu, čekalo na ně nové hřiště. O pestrobarevné ploše naplněné atrakcemi ve škole snili už několik let. Vzdělávají se tu žáci s nejrůznějším stupněm postižení a mít prostor pro venkovní aktivity je pro ně velmi důležité.

Školáci v Otrokovicích dostali nové bezpečné hřiště, podobná přibývají i ve veřejném prostoru napříč krajem. | foto: archiv ZŠ Komenského v Otrokovicích

„Děti se potřebují rozvíjet pohybem a různými formami hrubé motoriky. I když tu máme i starší děti, které váží třeba šedesát kilo, jejich mysl je dětská a hrací plocha jim dělá velkou radost,“ vysvětlila ředitelka školy Pavlína Frdlíková.

Děti dosud využívaly v rámci tělesné výchovy okolní dětská hřiště.

„Ta ale nesplňovala bezpečnostní kritéria, aby se tam naši žáci mohli pohodlně pohybovat,“ poukázala ředitelka.

Nové hřiště vyšlo na 1,2 milionu korun a přesně odpovídá trendům, podle kterých se dnes takové plochy ve městech staví.

Oproti dřívějším „tvrdým“ hřištím s kovovými prvky se v současnosti klade důraz především na bezpečnost. Celý povrch je ze změkčené pryže, kdy při pádu nehrozí modřiny ani odřeniny. Škola si navíc sama mohla navrhnout, jakými prvky prostor zaplní.

„Je tam houpačka s větším košem, do něhož je možné děti položit,“ popsala Frdlíková, která oceňuje, že kromě rozvoje motoriky se tu děti učí i sociálnímu kontaktu.

„Součástí je například také zemní trampolína zabudovaná přímo do povrchu hřiště. Je naprosto bezpečná a hodně si ji oblíbily děti s autismem.“

Bezpečných moderních hřišť ve městech po celém kraji kvapem přibývá. Styl je přitom podobný – pryžový povrch, zaoblené tvary rozmanitých atrakcí, bezúdržbové a odolné materiály.

„Dožilé dřevěné prvky odstraňujeme a nahrazujeme je novými materiály, které vydrží mnohonásobně déle,“ přiblížil místostarosta Uherského Hradiště Čestmír Bouda.

Město takto postupuje už několik let. Před pár týdny například radnice otevřela přestavěné hřiště v ulici Za Alejí na sídlišti Mojmír. Stálo dva miliony korun a jeho výhodou je, že si na něm mohou zacvičit i starší děti či dospělí.

„Součástí vybavení jsou totiž i workoutové prvky, které se osvědčily například v parku Smetanovy sady,“ informoval mluvčí města Jan Pášma. Do konce roku chce radnice zrekonstruovat ještě další dvě hřiště.

Rovnou 11 dětských hřišť aktuálně zvelebují v Kroměříži, postupně je obnovují i ve Vsetíně. Tam před koncem prázdnin otevřeli velkou plochu v lokalitě na Ohradě – obsahuje lanovou dráhu, síťovou pyramidu nebo stínicí plochu, která chrání návštěvníky před sluncem.

Hrací plochy pro děti také pomáhají esteticky vylepšit městský prostor. Například na zlínském sídlišti v Malenovicích nedaleko mateřské školy Milíčova nahradilo před nedávnem dětské hřiště neutěšenou travnatou plochu s vyšlapanými cestičkami.

Kromě různých atrakcí tu přibyly i lavičky, stojany na kola či odpadkové koše.

zpět na článek