Zprávy z radnic chodí lidem na mobil, oni zase mohou upozornit na nešvary

  17:00
Jak dostat co nejrychleji přesné informace k občanům? Tuto klíčovou otázku řešilo během epidemie koronaviru mnoho radnic ve Zlínském kraji. Některá města proto začala více využívat online komunikaci. A stejnou cestou teď mohou občané upozornit na problémy.

Kromě obcí budou moci Mobilní rozhlas využívat pro zasílání pravidelných informací i sportovní kluby. | foto: Mobilní rozhlas

Stále více měst v kraji nyní využívá komunikační platformu Mobilní rozhlas. Aplikaci, jež umožňuje, aby lidé dostávali důležité zprávy z radnic do mobilů, letos spustili ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a nově ji zprovoznil krajský Zlín.

„Něco takového tu dosud chybělo. Vnímáme to, jako další způsob, jak může radnice účinně komunikovat s občany,“ řekl zlínský radní pro oblast IT a chytré technologie Jiří Jaroš.

Aplikace podle něj může do určité míry nahradit i klasický rozhlas. „Ten informuje vždy jen v určitý čas a ve všech místech není srozumitelně slyšet,“ zmínil Jaroš.

Za administraci Mobilního rozhlasu platí města a obce zpravidla desetitisíce korun ročně. Většinou má doplňovat webové stránky či informace předávané právě klasickým rozhlasem. Uživatelům slibuje jednoduchou instalaci.

„Stačí se zaregistrovat na webu muj.mobilnirozhlas.cz. Zde si vyplníte adresu, na níž bydlíte, nebo která vás zajímá, a typ informací, které chcete dostávat,“ vysvětlil Jaroš.

Výhodou je, že si lidé sami nastaví, co konkrétně chtějí vědět. „Každý si zaznačí, o jaké informace má zájem, v jaké lokalitě bydlí a zprávy ušité na míru mu přijdou do mobilu či e-mailu,“ podotkl vsetínský starosta Jiří Růžička.

Podle něj tím město nabízí další způsob komunikace úředníků s občany. „Zejména nyní, v období, kdy se situace s opatřeními proti nákaze koronaviru měnila každou chvíli, ale i v dobách jiných krizových opatření, je možnost zasílání rychlých zpráv velmi užitečná,“ dodal Růžička.

Hulínský starosta Roman Hoza zase vyzdvihuje, že aplikaci lze jednoduše zprovoznit a lidé díky ní mají dobrý přehled o dění ve městě. „Sám na této službě oceňuji například to, že lze získat dopravní informace nebo aktuality z oblasti kultury a sportu,“ sdělil Hoza.

Města využívají aplikaci také k hlášení závad a nejrůznější podnětů, které je potřeba včas řešit. K těmto záležitostem využívala řada úřadů své vlastní aplikace, Mobilní rozhlas je nyní nahrazuje.

„Pokud lidé narazí například na poničenou lavičku nebo převrácený odpadkový koš, stačí je vyfotit, odeslat a my už se postaráme o nápravu,“ vysvětlil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Plánují průzkumy přes aplikaci Mobilní rozhlas

V mnoha městech platí praxe, že na tyto závady lidé upozorňují radnici či technické služby telefonátem či e-mailem. „V takovém případě to ale nahlášením problému končilo a oznamovatel neměl další informace. Díky aplikaci teď bude vědět, co se dál s nahlášeným problémem děje a v jaké fázi řešení je,“ vyzdvihl Jaroš.

Ve Vsetíně novinku využili také k uspořádání ankety o projektech takzvaného participativního rozpočtu, kde mohli lidé sami hlasovat, do čeho město bude investovat.

Ve Zlíně skrz Mobilní rozhlas například plánují dělat průzkumy, na jejichž základě může vedení radnice svá rozhodnutí konzultovat s občany nebo řešit některé lokální problémy. To jsou třeba černé skládky.

„Podle údajů Mobilního rozhlasu se v minulém roce podařilo celorepublikově zlikvidovat několik stovek černých skládek, na které občané měst pomocí platformy upozornili,“ uvedl mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Aplikace se dá využít také k nahlášení autovraků. „Troufám si tvrdit, že pokud se dnes někde objeví autovrak, obce o něm díky občanům vědí již do několika dnů,“ potvrdil zakladatel platformy Mobilní rozhlas Ondřej Švrček, podle něhož jsou vraky jedním z nejnahlašovanějších problémů.

Některé obecní úřady přesto dále spoléhají na vlastní aplikace a pořízení Mobilního rozhlasu nezvažují. Například v Halenkově jej využili jen pro zasílání krizových SMS v souvislosti s koronavirem.

„Jinak ale používáme vlastní mobilní aplikaci. Sice není tak vychytaná, ale finančně je pro nás výhodnější,“ zmínil tamější starosta Radek Chromčák.

Podle něj v době koronavirové krize nejlépe posloužily letáky a klasický rozhlas. „Jsou ovšem místa, kde není tak dobře slyšet a pro tyto případy je mobilní aplikace vhodná. Ze zkušenosti víme, že senioři s jejím využíváním zatím mají problém, ale toto se s obměnou generací změní,“ dodal Chromčák.