iDNES.cz

Kvůli venčení byla ve Zlíně i petice. Pusťte nás do parků, žádají pejskaři

  13:42
Zlín upraví „psí vyhlášku“, zmenší zákazovou plochu na největším sídlišti Jižní Svahy a pustí do parků vodicí a asistenční psy. Pejskařům ale chybí více míst pro venčení a lepší osvěta.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když zlínská radnice na konci roku přišla s vyhláškou upravující a omezující pohyb psů ve městě, sklidila od části veřejnosti kritiku.

Vznikla nesouhlasná iniciativa „I pes je město Zlín“ a na ministerstvo vnitra putovala petice požadující nápravu. Vedení magistrátu chce nyní zmíněný předpis pozměnit.

„Ministerstvo vnitra potvrdilo, že vyhláška je v pořádku. Uložilo nám jen jedinou změnu, a sice úpravu povinnosti mít psí známky, protože v dnešní době je povinnost mít psy očipované,“ uvedl primátor Jiří Korec, který ale spolu s dalšími radními navrhl několik změn.

„Je to výsledek jednání se zástupci pejskařské iniciativy, zapracovali jsme některé z jejich připomínek,“ poukázal Korec.

Jedna z nich se týká plochy Centrálního parku na Jižních Svazích, kde bude možné se psy projít směrem k zastávce Česká. Radnice uvažovala o tom, že by pejskařům zpřístupnila i další prostory, ale to nedoporučil architekt připravující proměnu Centrálního parku.

Omezení nově nebude platit pro vodicí a asistenční psy. To má pomoci lidem s handicapem, kteří se účastní velkých akcí ve městě. A vyhláška se dotkne i připravovaného agility hřiště na Jižních Svazích, které se má otevřít 1. července.

„Podle stávající vyhlášky by ale i tady museli mít lidé psy uvázané na vodítku, což postrádá smysl. Také proto bychom chtěli novelizaci schválit na zastupitelstvu ještě během června,“ upozornil Korec.

Pejskařům vadí situace v centru města

Vedení magistrátu sice novou úpravu probíralo i s kynologickými kluby a zástupci zmíněné iniciativy, je ale jasné, že novelizace kritiky neumlčí. Podle nich neřeší zásadní problémy, jako jsou plochy, kam mají psi vstup zakázán.

„Chceme, aby naši psi měli povolení alespoň na vodítku projít všemi parky, přejeme si adekvátní výběhové plochy po celém městě,“ řekla Petra Benešová ze zmíněné iniciativy.

Podle pejskařů by měl být zákaz vstupu až poslední možnost. Poukazují i na to, že lokalit, kde se mohou volně pohybovat, je především v centru málo.

„Pro spoustu starších lidí je pes mnohdy jedinou spřízněnou duší. Díky nim se dostanou více ven,“ poukázala Benešová. Mrzí ji také fakt, že výjimku nedostali canisterapeutičtí psi či psi, kteří se cvičí na asistenční.

Zlín už dříve oznámil, že chce hledat nové plochy pro venčení. „Dovedu si představit psí loučky v centru města. Na druhou stranu upřímně říkám, že nevíme, kde pro ně najít místo. Nabízely by se třeba plochy podél kolejí, ale ty patří Správě železnic, další plochy mají zase jiné vlastníky,“ zdůvodnil Korec.

Primátor nevylučuje, že radnice v budoucnu na základě poznatků z praxe navrhne další změny ve vyhlášce. „Nemůžeme to ale dělat každé dva měsíce,“ zdůraznil.

Zlín rovněž chystá instalaci více odpadkových košů nebo sáčků na psí exkrementy.

Atmosféra je podle strážníků napjatá

S novou vyhláškou přišlo město před půl rokem. Zakazuje mimo jiné pohyb psů v parku Komenského, sadu Svobody, na náměstí v Malenovicích a v části Centrálního parku na Jižních Svazích. Lidé se psy se v těchto lokalitách mohou pohybovat pouze po chodnících.

Radnice argumentovala, že chce vyhovět požadavkům občanů. „Ti často volají po tom, aby se omezil pohyb psů z důvodu bezpečnosti, zejména dětí,“ řekl už dříve náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Za porušení předpisu hrozí na místě pokuta do 10 tisíc korun, ve správním řízení až 50 tisíc. Od začátku roku řešila městská policie 54 prohřešků proti vyhlášce. Devět skončilo pokutou na místě a sedm ve správním řízení.

„Bohužel občas narážíme na situace, kdy se lidé odmítají vyhlášce podřídit, staví se do opozice a strážníky používají jako hromosvod,“ podotkl zástupce ředitele městské policie Pavel Janík.

Podle něj je znát, že atmosféra mezi majiteli psů a dalšími lidmi je trochu napjatější. „Je ale potřeba akceptovat, že platí nějaká pravidla, která jsou důležitá pro obě skupiny. Nedávno jsme například řešili dva případy vzájemného napadení psů. Jen proto, že majitelé nedodrželi předpis a neměli je na vodítku,“ dodal Janík.

Iniciativa I pes je město Zlín nyní vydala informační letáčky a dobrovolníci je budou roznášet ve Zlíně i dalších městech v kraji.

„Osvětová a edukační činnost ohledně života psů tady chybí. Nejenom v tom, jak se k nim chovat, ale také jaké povinnosti máte, když si chcete pořídit nebo již vlastníte psa,“ poznamenala Benešová.

Iniciativa také připravuje akce pro majitele psů, ale i lidi, kteří by si čtyřnohého přítele rádi pořídili. V plánu pak mají vydat publikaci pro děti o tom, jak se k psům chovat.

zpět na článek