iDNES.cz

Zlín vysadí stromy poblíž opraveného památníku, výhledu bránit nebudou

  12:04
Ve Zlíně přibude na podzim mnoho nových stromů, vysadit je chce zdejší radnice. Celkově má jít o více než 170 stromů, které budou vyrůstat v nejrůznějších městských lokalitách. Výraznou výsadbu město plánuje také v prostoru Gahurova prospektu.

Památník Tomáše Bati je dominantou Gahurova prospektu ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

U Gahurova prospektu půjde o náhradu za stromy, které musely jít k zemi v roce 2018. Pokáceno tehdy bylo 48 neperspektivních dřevin, které vykazovaly zdravotní problémy nebo byly napadeny kůrovcem. Ve čtyřech případech šlo o kompoziční záměr, aby se otevřel průhled na zrekonstruovaný Památník Tomáše Bati. Dohromady tam bude vysázeno 57 nových stromů.

„Protože se jedná o parkový prostor v bezprostředním okolí kulturní památky, musel tuto výsadbu schválit také Národní památkový ústav v Kroměříži,“ nastínil náměstek primátora pro oblast městské zeleně Bedřich Landsfeld.

„Postupně jsme museli s kolegy z památkového ústavu vyladit sortiment těchto výsadeb. Vycházeli jsme z dobových fotografií, ale i postupných dosadeb z šedesátých let,“ doplnil.

Na Gahurově prospektu se objeví kolem šedesáti stromů. Například sloupovitý javor, habr, borovice lesní i černá, vrba převislá, okrasná jabloň či třešeň. Stromy nemají být vyšší než 20 metrů, aby nebránily výhledu na památník a budovy dřívějších baťovských internátů, které jsou podél prospektu.

V dalších částech města bude během podzimu vysázena pestrá směsice druhů: buky, duby, javory, habry i okrasné třešně či jabloně. Nebudou chybět jehličnany jako jedle, borovice nebo modříny. Půjde o výsadby napříč městem. Například na sídlišti Jižní Svahy v ulicích Okružní, Budovatelská nebo Křiby.

„Koresponduje to s tím, co město dlouhodobě dělá. Zeleň potřebuje postupnou údržbu a regeneraci, snažíme se vysazovat ideálně trochu více stromů, než pokácíme,“ uvedl už dříve primátor Jiří Korec.

Zlín hlídá stav stromů kvůli tragédii

Město v letech 2012 až 2015 udělalo první etapu regenerace zeleně, během níž vysázelo přibližně 900 stromů a k tomu jich zejména z bezpečnostních důvodů zhruba 3,5 tisíce ošetřilo. To vše stálo téměř 30 milionů korun. Letos na podzim se rozběhne druhá etapa.

Zlín také v rámci projektu Stromy pod kontrolou hlídá stav stromů. V systému je zaneseno více než 10 tisíc dřevin. Letos na podzim bude inventarizovat další na nových plochách i již dříve hodnocené.

Město chce audity a případným kácením předejít tragédii, která se stala v lednu 2009. Tehdy vzrostlý pajasan žláznatý spadl poblíž trolejbusové zastávky v centru Zlína na skupinu lidí. Dva dvanáctiletí chlapci zemřeli, další čtyři lidé byli zraněni, jedna žena těžce.

Strom se zřítil, protože měl uhnilé kořeny. Soud nakonec nikoho za tuto tragédii nepotrestal.

Autor:
zpět na článek