Anděla s trumpetou vytvořilo tornádo, později z výjevu vznikl obraz

  16:14
Rodině Čermákových z Moravské Nové Vsi vykreslil při loňském tornádu trám ze stodoly v ruinách zničeného domu poetický obraz anděla s trumpetou v ruce. Nyní je pod názvem Andělíček s trumpetou k vidění v Městském divadle Zlín, kde doplňuje kolekci děl malířky Hany Olivové.

Zlínský farář Kamil Obr posvětil obraz Dalibora Gabriela v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně (listopad 2022) | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Bylo před půl osmou večer, venku příjemné teplo, ze zahrad se ozýval dětský smích, atmosféra sváděla k lenošení. Nic nenasvědčovalo tomu, že už za několik minut se pohoda změní v katastrofu. Psal se čtvrtek 24. června 2021 a neohlášené tornádo obrátilo stovkám lidí ze sedmi obcí na jižní Moravě život naruby. Byli mezi nimi i Čermákovi z Moravské Nové Vsi.

„Trám ze stodoly rozbil okenici a každý, kdo se na zbytky skla podíval, měl jasno. Přiletěl anděl,“ popisuje výtvarník Dalibor Gabriel ze Zlína, jenž se výjev zachycený obyčejným mobilem rozhodl proměnit v rozměrný obraz.

Je spojený s výstavou nazvanou Z nálezů dobrovolníků. Její autorka, Hana Olivová patří k lidem postiženým tornádem. Žije a tvoří v Lužici, jedné z nejvíce zasažených obcí.

„Události z loňského léta si už nechci připomínat. Co si ale připomínat chci, je obrovská solidarita a pomoc lidí, kteří nám jakýmkoliv způsobem pomohli v naší oblasti zasažené tornádem,“ říká Olivová.

Dílo amatérského zlínského výtvarníka Gabriela ocenila. „Postaral se o vznik nevšedního uměleckého díla, které navíc zlínský farář Kamil Obr posvětil. A kdo si jej koupí, přispěje na obnovu zničených vesnic,“ dodala výtvarnice.

Andělíček s trumpetou není ve zlínském divadle poprvé. Gabriel zde už loni v prosinci uspořádal benefiční akci na podporu lidí postižených tornádem. Tehdy ještě malý snímek bez názvu patřil na plakát.

„Autentickou fotografii jsem nakonec přenesl na rozměr 180 centimetrů vysoké postavy a za přispění speciální technologie nástřiku na vybroušenou překližku,“ popsal Gabriel.

Výstava Olivové ve zlínském divadle potrvá do 26. listopadu a výtěžek poputuje na dokončení oprav domů zasažených tornádem.