Vsetín posunul změny v MHD. Čeká, až kraj dokončí tendr na příměstské linky

  10:32
Vsetínská radnice odložila změny v městské hromadné dopravě. Důvodem jsou průtahy kolem krajského tendru na dopravce pro příměstské linky, který je zablokovaný řízením u antimonopolního úřadu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: archiv

Změny na čtyřech z jedenácti linek nebo nové spoje jezdící o víkendech a státních svátcích od autobusového nádraží do Jasenky a zpět. Takové byly novinky v městské hromadné dopravě, které naplánovala vsetínská radnice pro letošní rok.

Platit měly už od poloviny prosince loňského roku, nakonec se však jejich účinnost odkládá.

„Naším záměrem je posílit návaznost MHD na nový integrovaný dopravní systém kraje. Ten ale zatím čeká na uvedení do praxe, neboť průběh tendru na nového provozovatele příměstské autobusové dopravy, kterou zabezpečuje právě Zlínský kraj, pozdrželo odvolání jednoho z dopravců k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ popsal starosta Jiří Růžička.

Město podle něj dosud nemá informace, jaká bude podoba nových jízdních řádů příměstské dopravy.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Proto musíme vyčkat i s plánovanými navazujícími změnami v jízdních řádech MHD,“ vysvětlil Růžička.

Dalším problémem je nedostatek řidičů ve společnosti ČSAD Vsetín, která MHD zajišťuje. S radnicí má uzavřenou smlouvu do roku 2029. Firma sice pořádá nábory šoférů, ale stále neví, kolik jich bude na posílení hromadné dopravy potřeba.

„Záviset to bude na rozsahu změn, které město jako zadavatel MHD bude požadovat,“ řekl Zdeněk Čablík, vrchní mistr provozovny ČSAD Vsetín.

„Věřím, že na konci roku 2020 by již optimalizované jízdní řády MHD mohly začít platit. V tu dobu by navíc mělo na linky MHD vyjet i čtrnáct nových autobusů s moderním odbavovacím systémem a CNG pohonem,“ dodal Růžička.

Ve vsetínské městské hromadné dopravě se od ledna také změnily přepravní a tarifní podmínky. Přímo v autobusech lze nyní zakoupit jednorázové jízdné (12 korun v hotovosti, 10 korun u platby čipovou kartou). Nově je v prodeji půlroční a roční jízdenka. Standardní vyjde na 1800, resp. 3500 korun, studenti a děti mají slevu. Senioři do 70 let koupí roční jízdné za 1700 korun.

Autor: