Čidla, kamery i sektory. Výroba granátů ve Vrběticích by měla být bezpečná

  17:16
V muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku, kde před devíti lety došlo k silným explozím, se začnou vyrábět granáty. Místní, kteří mají tragédii stále v živé paměti, se k záměru staví negativně. Firma Colt CZ, která tu bude zbraně určené armádě vyrábět, obavy rozptyluje a tvrdí, že objekt bude dokonale zajištěn.

Nízká šedá budova s číslem B 22 téměř splývá s okolním zalesněným terénem. Je obehnaná plotem s ostnatým drátem, na střeše jsou vysoké hromosvody a na všech oknech jsou mříže. Právě tady, v areálu muničních skladů ve Vrběticích, by se zhruba za rok měly začít vyrábět ruční granáty pro českou armádu.

„Měli jsme tady odborníky, kteří objekt shledali jako naprosto vyhovující, dokonce nadstandardně. Bude se tady vyrábět jedno procento množství, které tady bylo před explozemi v roce 2014. Předpokládáme výrobu deseti tisíc kusů granátů měsíčně,“ upřesnil jednatel firmy Colt CZ Defence Solutions Petr Vávra.

Právě tato společnost má zakázku za více než 400 milionů korun získat. Smlouva by měla být podepsaná v únoru a výroba je situovaná do jedné ze tří budov, které v areálu skladů patří státnímu Vojenskému technickému ústavu výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín. Budova je vzdálená asi 1 200 metrů od prvního obydleného domu.

Pro obyvatele i starosty okolních obcí, kteří mají v živé paměti opakované výbuchy skladů před devíti lety i sliby zástupců několika vlád, že v areálu už žádná výroba munice nebude, to před měsícem bylo nepříjemné překvapení.

Lidé o zahájení výroby nevěděli

„Považuji za chybu, že starostové nebyli ze strany ministerstva dopředu dostatečně informováni. Byli informováni naším pouze bývalým panem ředitelem o plánu VTÚ kolaudovat zde naše objekty s tím, že budou určeny pro zpracování a skladování výbušnin a munice. Nevěděli ale o zahájení výroby,“ vysvětlil ředitel divize munice Michal Frejlich.

Podle něj už firma se starosty mluvila, chce jim prostory ukázat a také se chystá na setkání s hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem.

Lidi v obcích kolem Vrbětic zaskočily nové plány na výrobu granátů

„To je pravda, že nás s tím seznámili. Ale mezi našimi obyvateli to stále velkou podporu nemá. Lidé se k tomu staví negativně,“ naznačil starosta Haluzic František Marecký s tím, že v následujících týdnech chystá veřejné setkání občanů se zástupci firem.

Ti by je chtěli ujistit, že budova výroby je zabezpečená mnohem lépe, než tomu bylo v roce 2014. Předloni byla revitalizovaná tak, aby odpovídala novým zpřísněným zákonným požadavkům z roku 2017, navíc je zkolaudovaná Báňským úřadem i Policií ČR k účelu zpracování výbušnin a munice.

V jeden čas se tady smí pracovat jen s takovým množstvím trhaviny, která nemůže způsobit závažnou havárii. V jednom granátu je 23 gramů trhaviny.

„Výhodou je, že se nacházíme v terénní vlně, tudíž všechny obytné objekty jsou vždy za kopcem. Případná rázová vlna nemůže žádný takový objekt zasáhnout. Díky sníženým obložnostem a parametrům garantujeme, že případná mimořádná událost nezasáhne perimetr větší než 170 metrů,“ ujistil Frejlich.

Objekt budou hlídat čidla i kamery

Za plot, který budovu chrání, se nedostane nikdo jiný, než 20 pracovníků VTÚVM, kteří jsou pro tuto práci určení a mají základní nebo vyšší pyrotechnický průkaz. Kdokoliv další potřebuje speciální písemné povolení vedení.

„Tady ve Vrběticích budou probíhat tři hlavní procesy. Tělo granátu se zde naplní trhavinou a uzavře a poté se zkompletuje hlava zapalovače s detonátorem. Pak se to zabalí tak, že tělo a hlava budou odděleně, tedy nemůže dojít k jakékoli iniciaci,“ doplnil Vávra.

Budova má nainstalovaná také seskoková čidla na stropech, takže v případě vzdušného výsadku ostraha zjistí, že se někdo po střeše pohybuje. Jsou tu také pohybová čidla, kamerový systém uvnitř objektu, elektronické snímače uvnitř oken, protirozbitné folie v oknech a dveře, které mají vysokou míru bezpečnosti proti vniknutí.

Uvnitř je prostor rozdělený tak, aby v případě mimořádné události nedošlo k přenosu detonace na jinou než danou místnost, ve které se havárie stala.

Celý areál muničních skladů ve Vrběticích, který má rozlohu asi 360 hektarů, patří státu. O lesy se starají Vojenské lesy a statky. Žádná jiná firma kromě VTÚVM tady nesídlí a nevyrábí munici.

Autor: