Kvůli covidu vázne prodej vína, navíc se ruší velké podzimní akce

  17:54
Pěstitelé vína ze Zlínského kraje se stále vyrovnávají s tříměsíčním výpadkem prodeje kvůli koronavirovým omezením. Nemohou počítat ani s některými podzimními slavnostmi.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Před týdnem otevřeli novou vinárnu s kavárnou přímo na zámku. Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž se i tímto krokem snaží dostat své zboží mezi milovníky vína a alespoň trochu vyprázdnit sklepy.

Stejně jako u jiných vinařů v nich totiž zůstávají zásoby, které by, nebýt koronavirových omezení, byly v této době dávno vyprodané.

„Výpadek několika měsíců je každopádně znát,“ připustil ředitel společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž Karel Smetana. „Máme ještě zásoby z předloňského roku. Měli jsme čas hodně vína ze sudů nalahvovat, takže kapacity pro letošní sklizeň máme. Trh je ale pořád slabší než obvykle.“

Vinaři přišli o zákazníky hlavně v době, kdy byly uzavřené restaurace, bary a hotely. I když už se opatření spojená s novým virem uvolnila, zájemců pořád není tolik, aby výpadek dohnali.

Přišli i o tržby z různých festivalů, koncertů a slavností, které pořadatelé kvůli omezenému počtu povolených účastníků zrušili. Na některých akcích by dokázali vinaři prodat i polovinu úrody.

Trochu lépe jsou na tom pěstitelé, kteří dodávají víno do obchodních řetězců, kam zákazníci v době uzavření vináren mířili a nakupovali. I když připouštějí, že na ceny levnějších vín ze zahraničí se stejně nedostali. Naopak největší potíže mají menší vinaři, kteří do vinoték dodávali v menším množství dražší zboží.

„Nám ve sklepě zůstala část vína z roku 2018, což se nám nestávalo, protože jsme ho vždycky stihli vyprodat,“ naznačil Radim Masařík ze stejnojmenného vinařství z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

„Paradoxně ale díky tomu můžeme poprvé nabídnout víno v době, kdy je ideální ke konzumaci, tedy rok dva po výrobě,“ doplnil.

Někteří vinaři zkoušeli více prodávat online, časem se ale vytvořila tak silná nabídka, že ani tato forma ve větší míře nepomohla.

Během omezení vymysleli nový produkt

Majitelé vinařství Zlomek – Vávra v Boršicích u Blatnice během omezení posbírali několik ocenění svých vín a vymysleli nový produkt, který má mezi zákazníky úspěch. Jde o nový perlivý nápoj z vína a ovocných šťáv s nižším obsahem alkoholu.

„Původně jsme si mysleli, že bude chutnat lidem mezi osmnácti a čtyřiceti lety, ale ukazuje se, že věk je neomezený. Jsou zákazníci, kteří ho nebudou pít, protože mají rádi jenom víno, ale pak je řada dalších, kteří si Perlíto chválí,“ poukázal Libor Zlomek. „Faktem je, že v současné situaci nám to hodně pomáhá.“

Čáru přes rozpočet vinařům udělaly i zrušené Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti, které se každoročně konaly v polovině září. Tedy v době, kdy pěstitelé mohli utržit nejen za loňské víno, ale i za čerstvý burčák. Návštěvnost se přitom pohybovala v řádech desítek tisíc lidí.

„Na slavnosti k nám jezdí lidé ze všech koutů republiky a nebezpečí, že se Uherské Hradiště stane místem kontaktního přenosu nákazy, jsme vyhodnotili jako příliš vysoké,“ vyjádřil se starosta Stanislav Blaha.

Třeba pěstitelé ze Sdružení slováckých vinařů na této akci vždycky prezentovali výsledky Národní soutěže vín slovácké podoblasti a nabízeli tak návštěvníkům to nejlepší z regionálních vinic.

„Bylo to pro nás zásadní,“ upozornil Masařík. „Teď nevíme, jestli prezentaci posuneme ke konci roku nebo jak to vůbec uděláme.“

Vzrostl zájem o cykloturistiku na vinařských stezkách

Stejně tak je na příští rok přeložené i Znojemské historické vinobraní, které se mělo uskutečnit ve stejném termínu v polovině září a kde se scházelo kolem 80 až 90 tisíc návštěvníků. Pořadatelé zrušili také Pálavské vinobraní v Mikulově a ze stejných důvodů se neuskuteční ani Strážnické vinobraní.

Ve všech případech se organizátoři rozhodovali na základě vyhlášených vládních opatření, která povolují při venkovních akcích maximálně tisíc lidí, případně pět tisíc, ale oddělených od sebe pevnými sektory.

„To je pro pořádání Znojemského historické vinobraní nesplnitelné. Nezbývá nám než letošní vinobraní zrušit,“ vysvětlila mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Pro některé vinaře jsou právě takové akce stěžejní. „Podzim je obdobím, kdy se tradičně prodá nejvíce vína,“ poukázal Václav Cícha z rodinného vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem. „Navíc když odmyslíme festivaly, vůbec nevíme, jestli firmy nezačnou šetřit a propouštět zaměstnance, což má samozřejmě i návaznost na prodej vína.“

Jedním pozitivem je tak pro letošní rok zvýšený zájem o cykloturistiku na vinařských stezkách, kdy kolem vinohradů a sklepů projíždí několikanásobně více turistů než v jiných letech.

Druhým je blížící se sběr letošní úrody, kterou si vinaři zatím pochvalují.

Autor: