Obří rekonstrukce věznice v Hradišti odstartovala vyklízením

  18:18
Po letech čekání se schyluje k vytvoření Muzea totalitních režimů v Uherském Hradišti. Stát teď nechvalně proslulou věznici vyklidí, opraví střechu a nechá zpracovat nutné průzkumy. S rekonstrukcí se počítá v roce 2025.

Tmavá půda a spousta černého prachu. V takovém prostředí teď pracuje uklízecí četa, která v uherskohradišťské věznici začala s postupným vyklízením. Veškerý odpad a nepořádek by měl být pryč za dva měsíce. Z bývalých vězeňských cel, chodeb, sklepů, kaple, podkroví, sálů i venkovních prostor zmizí dohromady 127 tun odpadu.

„Je to první krok k postupné rekonstrukci věznice. Až skončíme s vyklízením, tak se pustíme do opravy střechy,“ prohlásil Andrej Bančanský z tiskového oddělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Pak bude areál připraven na roky odkládanou celkovou rekonstrukci spojenou s vybudováním Muzea totalitních režimů. Do bývalé věznice se pak přestěhuje hradišťský okresní soud, pracovníci mediační a probační služby a státní zastupitelství. Teď se ale věznice na dlouhou dobu pro veřejnost uzavřela.

13. září 2016

Příprava za 90 milionů korun

Vybraná firma z Napajedel začala s pracemi před pár dny. Vyveze například suť, cihly, dřevěný nábytek, kov, větve, okna, sklo, lepenku, asfalt, papír i PVC ze všech tří pater, z půdy i sklepa. Pracovníci budou také vysávat podlahy a čistit a dezinfikovat prostory od holubího trusu. Úřad za to zaplatí zhruba 1,2 milionu korun.

„Nebudeme zasahovat do žádných konstrukcí ani nic bourat. Cely zůstanou autentické, jde jen o vyklizení nepořádku z prostor,“ potvrdil ředitel pobočky napajedelské firmy Rostislav Kotásek.

Na přípravné práce stát vyčlenil dohromady 90 milionů. Jsou určeny na povinné průzkumy, studii proveditelnosti, architektonickou soutěž a dokumentaci k územnímu řízení nebo stavebnímu povolení.

Celá rekonstrukce včetně vytvoření muzea totality je předběžně odhadována na 350 milionů.

Už teď odborná firma zpracovává dokumentaci současného stavu bývalé věznice. Materiál v hodnotě 370 tisíc korun bude hotový během půl roku. ÚZSVM chce, aby budovu zaměřili pomocí 3D skenování s minimální přesností na jeden centimetr.

Stát se z dokumentu dozví, jak je na tom budova, co se týče konstrukcí, zdí, prostoru nebo napojení na další objekty.

27. května 2016

Největší problém je střecha

Brzy už bude také vybrána společnost, která provizorně opraví střechu. Jde o 3,5 tisíce metrů čtverečních střešní plochy na všech částech a křídlech věznice.

Firma musí najít nejlepší způsob, jak dočasně zabezpečit střechu proti zatékání tak, aby nepokračovala její devastace do doby, než se začne s celkovou rekonstrukcí. Tedy zhruba na dobu šesti let.

Že je střecha zastaralá, se ukázalo třeba loni v létě. Tehdy při silném větru a dešti se začala odtrhávat a ulétávat krytina. Části dopadly i na chodník a veřejné prostranství mimo areál věznice. V jejím sousedství vede frekventovaná hlavní cesta a z druhé strany stojí autobusové nádraží.

„Střešní krytina je na hranici životnosti a funkčnosti. Důsledkem je intenzivní zatékání vody do krovové konstrukce, která je na mnoha místech napadená dřevokaznými houbami a plísněmi. Takto napadené dřevo podléhá rychlé zkáze,“ napsali ve svém vyjádření pracovníci uherskohradišťského odboru stavebního a životního prostředí.

Vzhledem k tomu, že tím trpí 120 let staré krovy, jež pocházejí z doby vzniku justičního paláce, žádají odborníci rychlou a celoplošnou výměnu střešní krytiny. Celá budova je totiž kulturní památkou.

„S ohledem na aktuální stav střechy děláme všechno pro její zabezpečení z důvodu ochrany osob i z důvodu zabránění zhoršování stavebně technického stavu střechy i celé budovy, a to do doby, než zahájíme celkovou rekonstrukci,“ popsal mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Během letošního a příštího roku jsou naplánované i další povinné průzkumy, jako stavebně technický, mykologický, geologický, statický, vlhkostních poměrů stavby, stavu výplní otvorů, stavebně technického a mykologického stavu krovu, technické infrastruktury a podzemních staveb.

Odborníci musejí udělat i stavebně historický průzkum a nezbytný je i archeologický průzkum.

Pak vybraná firma zpracuje dokumentaci pro územní rozhodnutí a stavební povolení a dokumentaci pro provedení stavby. Samotná rekonstrukce budovy je naplánovaná na rok 2025.

Autor: