Veterináři zmírnili nařízení, drůbež na Kroměřížsku může na dvorek

  11:52
Utrácení hus, kachen a slepic v souvislosti s šířením ptačí chřipky, jež se potvrdila u pěti uhynulých labutí v Záhlinicích, ve Zlínském kraji zatím nehrozí. Ze zjištění redakce MF DNES vyplývá, že provoz drůbežáren, farem či drobných chovatelů nevybočuje z režimu známého z minulých let.

ilustrační snímek | foto: Jiří Šafránek - MOS ČSO

„Zprávy zní pro laiky možná dramaticky, neboť nemoc H5N1 je v krajním případě přenosná na člověka, ale v chovech se nic zvláštního neděje,“ tvrdí chovatelé.

Například Zdeněk Albert, jenž se zabývá chovem slepic a produkcí vajec z dvorového chovu v Bařicích – Velkých Těšanech na Kroměřížsku, má veškeré krmení a vodu stejně jako většina ostatních pod střechou. V jeho případě se jedná o opatření pro chov se dvěma tisícovkami slepic.

„Situace kopíruje předešlé roky, ptačí chřipka se pravidelně vrací. Strach ze šíření nákazy nemáme, i když Záhlinice jsou coby epicentrum nákazy nedaleko,“ říká farmář.

Jedinou starost mu dělají ptáci, kteří se mohou infiltrovat do chovu. „Děláme ale taková opatření, aby se dovnitř nikdo nezvaný nedostal,“ ujišťuje. 

Veterináři sice nařídili 23. listopadu všem chovatelům stáhnout chovy pod střechu, den nato ale opatření zmírnili pro malochovy.

„Drobní chovatelé, kteří nemůžou umístit ptáky dovnitř budov, budou mít výjimku, která jim umožní nechat drůbež po nezbytně nutnou dobu venku. Musí ale omezit venkovní prostory, do kterých má drůbež přístup a snažit se co nejvíc omezit její kontakt s volně žijícími ptáky,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Všichni chovatelé musí podávat ptákům potravu až do odvolání uvnitř hospodářské budovy nebo pod přístřeškem, jenž dokáže zabránit kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků.

Ptačí chřipka potvrzená u volně žijících labutí ze Záhlinic je přenosná na člověka. Mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček vyzval veřejnost, aby omezila pohyb v okolí rybníků. Lidé by se podle něj v žádném případě neměli dotýkat uhynulého nebo umírajícího ptactva.

Varování hasičů doplnil ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík poznámkou, že nákaza souvisí s tahem volně žijícího ptactva. „U volně žijících ptáků se nyní virus rozšířil dost razantně a ti, kteří uhynou, skončí v kafilerii,“ prohlásil Mahdalík.