Cyrilometodějská pouť konečně bez omezení. Velehrad čeká tisíce lidí

  16:28
Oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připravili pořadatelé po dvou letech znovu v plném rozsahu. Dny lidí dobré vůle spojené s národní poutí se uskuteční 4. a 5. července. Arcibiskupství vyzvalo poutníky, aby přišli v krojích.

Oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje se v posledních dvou letech uskutečnily v omezeném režimu. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

K připomenutí tradičního putování v kroji mohou přispět farníci, obce i poutníci z celé země. Pořadatelé tak chtějí ještě více prohloubit tradici předků, kteří na moravské poutní místo putovali v kroji, aby ukázali jeho jedinečnost.

„My zveme krojované z ostatních krajů už šestým rokem a i letos vyšle své zástupce deset z nich. Výzva arcibiskupství je ale tentokrát směřovaná i na širokou veřejnost,“ upřesnil starosta Velehradu Aleš Mergental.

Obec i Arcibiskupství olomoucké očekávají, že letošním ročníkem se oslavy vrátí do stejného režimu, jako před vypuknutím epidemie covidu, během které se uskutečnily dva ročníky v částečně omezeném režimu. „Jde o největší oslavy státního svátku České republiky. Připravujeme se na to, že počet návštěvníků bude podobný jako před epidemií, kdy přijíždělo každoročně asi třicet tisíc lidí,“ upozornil tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

V předvečer státního svátku se na nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje odehraje benefiční koncert v rámci Večera lidí dobré vůle. Vystoupí tradiční hostitel Jiří Pavlica s cimbálovou muzikou Hradišťan, který si pozval operního pěvce Adama Plachetku, zpěvačku Annu K a ukrajinskou zpěvačku Lilii Makovka Ostapčuk s manželem.

„Účast válečných uprchlíků považujeme za důležitý signál a zveme i řadu dalších,“ poukázal Kořenek.

Hlavním celebrantem úterní slavnostní poutní mše svaté na nádvoří baziliky bude kardinál Michael Czerney, rodák z Brna a jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka.

Vozíčkáři přijedou na mezinárodní setkání

Letošní novinkou při slavnostní bohoslužbě bude hudební doprovod, který zajistí dechová hudba v počtu asi 150 muzikantů, kteří přijedou ze všech regionů Česka.

Cyrilometodějské oslavy letos připomenou sté výročí vzniku Charity jako největší organizace svého druhu u nás, na Velehrad znovu zamíří ve větším počtu také vozíčkáři na mezinárodní setkání, připravené je tradiční přepisování Bible, dětský program, akce pro mládež nebo soutěž ve fotbalových dovednostech.

Pro návštěvníky bude připravené velké odstavné parkoviště na obchvatu Starého Města a navazující kyvadlová doprava přímo do obce. Zajištěná je i úschovna jízdních kol pro návštěvníky nebo stanové městečko.

Autor: