Ve Zlíně přišlo na svět první mládě slona afrického

  15:00
Zoologická zahrada ve Zlíně se může pochlubit velkým chovatelským úspěchem. V neděli ráno přivodila samice Kali na svět zdravého samečka. Ten je vůbec prvním mládětem slona afrického narozeným v České republice.

Samice slona afrického ve zlínské zoo žijí od roku 2003. Pocházejí z jihoafrického Krugerova parku. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínská zoo je jedna ze dvou v zemi, která se chovu těchto zvířat věnuje. V ostatních případech jde o slony indické.

Sloní sameček přišel na svět v neděli v 7.30 hodin ráno. „Narodil se v očekávaném termínu, tedy zhruba dvaadvacet měsíců po inseminaci. Je vitální, zdravý, podle všeho se s ostatními slonicemi sžívá bez problémů,“ potvrdila mluvčí zoologické zahrady Romana Bujáčková.

Mládě porodila Kali, jedna ze tří samic zlínské zahrady, které jsou si věkově blízké. Novopečená matka je prvorodička a je jí 26 let. Další samice Zola je o rok mladší, samice Ula má 24 let.

Pavilon slonů i jeho okolí jsou uzavřeny

Bližší informace o samotném porodu i o narozeném mláděti chce zoo zveřejnit v pondělí.

„V této chvíli chceme slonům poskytnout maximální klid. Je to pro ně velmi důležité a nechceme nic riskovat. Proto jsme uzavřeli pavilon slonů i okolí venkovního výběhu,“ doplnila Bujáčková.

Zlínská zoo se na odchov slůňat zaměřuje několik let. V roce 2016 tady uskutečnili historicky první umělé oplodnění samice slona afrického na území Česka. Předcházela mu úprava zázemí ve sloninci, kam se musela instalovat speciální šestitunová klec, a také výcvik slonic.

Chov je totiž bezkontaktní a ošetřovatelé museli nejprve naučit slonice reagovat na několik pokynů. Díky tomu jsou ochotné vstoupit do klece, nechat si odebrat krev či podstoupit samotnou inseminaci.

„Schválit odchov mláďat musí nadnárodní koordinátor a dělá to jen v případě, že je zahrada schopná zajistit odpovídající zázemí,“ poukázal tehdy ředitel zoo Roman Horský.

V roce 2016 uskutečnili u slonice Zoly první inseminaci, v létě roku 2018 porodila mrtvé mládě. U prvorodiček to ale není neobvyklé.

Zlínská zoo směřuje k tomu, aby měla pro slony jedno z nejlepších chovatelských zázemí v republice. Loni v létě pro ně otevřela volný travnatý výběh, letos chce zázemí dál rozšířit a začít budovat také chovnou stanici. K tomu chce pořídit samce, aby zvířatům nabídla přirozené oplodnění.

Autor: