iDNES.cz

Archeologové našli pod náměstím ve Valašském Meziříčí historickou dlažbu

  16:14
Archeologové z Muzea regionu Valašsko objevili pod povrchem náměstí ve Valašském Meziříčí valounovou dlažbu z přelomu 17. a 18. století. Místo zůstalo odkryté jen po dobu nutnou k zdokumentování. Potom ho znovu uschovali pod hlínu a trávník. Do průzkumu se odborníci pustili kvůli blížící se rekonstrukci náměstí.

Valounovou dlažbu z přelomu 17. a 18. století objevili archeologové z Muzea regionu Valašsko pod povrchem náměstí ve Valašském Meziříčí. | foto: archiv Muzeum regionu Valašsko

„Po odstranění travního drnu jsme objevili navážku a pod ní se nacházela velmi kvalitní štětová valounová dlažba,“ popsal archeolog muzea Samuel Španihel.

„V následujících pískových vrstvách, které sloužily jako vyrovnávka terénu, jsme ještě objevili značně fragmentovaný keramický talíř a pod nimi několik keramických střepů a zvířecích kostí,“ dodal.

Zmíněná rekonstrukce centrálního prostoru by mohla v ideálním případě začít už příští rok, záležet bude především na její ceně. Podle předpokladu se totiž bude pohybovat řádově v desítkách milionů korun.

„V současné době máme stavební povolení a pracuje se na prováděcí dokumentaci, ze které vzejde přesnější částka. O té pak chceme jednat,“ uvedla valašskomeziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Pokud ji zastupitelé schválí do rozpočtu na příští rok, může se na jaře začít s pracemi. Zatím není jasné, jestli proměna zatíží městský rozpočet úplně, nebo se podaří ulevit mu dotací. V tomto programovém období se peníze na veřejné prostory nenabízely a teprve se ukáže, zda budou v tom příštím.

Meziříčí se inspirovalo u jiných historických měst a už dříve vyčistilo centrální prostor od barevných reklam a polepů. Další změna má především zdůraznit historický ráz místa. Z centrální části náměstí zmizí asfalt a nahradí jej dlažba. Lokalita bude částečně bezbariérová a nabídne víc zeleně a míst k odpočinku.

Čtyři vzrostlé javory v dolní části i stříbrný smrk, který každoročně plní roli vánočního stromu, zůstanou stát. Další stromy přibudou na obou delších stranách náměstí, stejně jako lavičky. V dlažbě budou ukryté vodní trysky.

Překvapí i časová osa znázorňující důležité letopočty od založení města přes zvolení T. G. Masaryka poslancem Říšské rady nebo spojení Krásna a Meziříčí. „Historikové vytipovali třicet takových významných událostí,“ řekla Wojaczková.

Naopak o něco méně bude parkovacích míst, protože šikmá stání se změní na podélná. Kompenzovat to mají parkovací místa u zámku a v Soudní ulici, která vznikla v posledních dvou letech.

Jakmile se s proměnou začne, měla by skončit během roku. Do více etap ji vedení města zatím dělit nechce.

zpět na článek