V Meziříčí se po letech dočkali, začala velká proměna historického centra

  12:16
Za regionální akci roku lze označit čerstvě zahájenou rekonstrukci centrálního náměstí ve Valašském Meziříčí. Práce si vyžádají 52 milionů korun a skončí až v srpnu 2022. Proměna, na kterou dohlédnou památkáři, přinese zelené odpočinkové plochy, fontánu i přesné vymezení restauračních zahrádek.

Původní podoba náměstí ve Valašském Meziříčí. | foto: MAFRA

Přestože práce potrvají řadu měsíců, život desítek živnostníků sídlících v okolí nezastaví. „Přístup na náměstí sice bude omezený, ale nezastaví se,“ ujišťuje mluvčí města Jakub Mikuš. „Zavřené budou jen zahrádky restaurací,“ dodal.

Obnova je rozdělena do několika etap. V té zahajovací se dělníci zaměří na jižní a západní část náměstí, konkrétně do prostor za sochou svatého Floriána a před radnicí.

„Dojde tady k demontáži městského mobiliáře a odstranění vozovky,“ přibližuje starosta Robert Stržínek. Dopravní obslužnost se nemění, zajištěna je z Poláškovy ulice východní a severní stranou náměstí a dál přes Komenského ulici.

„Je nezbytné, aby se lidé v průběhu celé stavby pohybovali po náměstí s velkou opatrností,“ upozornil Zdeněk Bobek z odboru komunálních služeb radnice. „Zároveň ale musíme všechny uklidnit, že kvůli stavbě nedojde k uzavírání prodejen ani restaurací,“ řekl.

Na pracích se budou podílet rovněž archeologové Muzea regionu Valašsko a památkáři.

„O nezbytnosti revitalizovat náměstí hovořili už naši předchůdci na radnici. Až nám se však přes všechny těžkosti podařilo dotáhnout tento záměr ke zdárnému konci a tolik potřebné práce zahájit,“ uvedl Stržínek.

„Věřím, že po jejich dokončení bude mít Valašské Meziříčí konečně krásné náměstí, jaké si po letech čekání zaslouží,“ dodal.

Vzniknou odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně

Valašskomeziříčské náměstí, které je součástí městské památkové zóny, vzniklo zřejmě spolu s městem ve druhé polovině 13. století. Je dlouhé 110 metrů a široké přibližně 60 metrů. Jeho současná obměna zahrnuje pořízení nové zeleně, laviček, odpadkových košů a osvětlení. Přibude fontána a pítko.

„Náměstí bude rovněž přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně, nové stromy a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy,“ přiblížil Mikuš.

I když má rekonstrukce svůj harmonogram, změny termínů nejsou vyloučeny. Plány můžou upravit archeologové, kteří objevili v minulých dnech v nedaleké Žerotínově ulici pozůstatky městských hradeb, jež se začaly stavět v 16. století za vlády Pernštejnů.

„Objev nemá souvislost s právě zahájenou rekonstrukcí centrálního náměstí, ale pokud na něco neobvyklého archeologové narazí také v centru, termíny se upraví,“ upozornil Mikuš.

Výzkum v Žerotínově ulici bude dál pokračovat souběžně s probíhající stavbou nového parkoviště a chodníku.