Učni dostali skládanku, během pěti týdnů z ní sestavili nákladní tatrovku

  17:12
Pod dohledem techniků z kopřivnické automobilky v posledních týdnech usilovně pracovali studenti učiliště ve Valašských Kloboukách. Pod rukama jim postupně vyrostl nákladní vůz, který budou využívat silničáři při zimní údržbě cest.

Žáci Středního odborného učiliště Valašské Klobouky smontovali v rámci projektu Tatra do škol Tatru Phoenix 6x6. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na první pohled to vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti se jednalo o velkou dřinu. Učni ze Středního odborného učiliště Valašské Klobouky dokázali za pět týdnů poskládat od první do poslední součástky skutečný nákladní vůz Tatra Phoenix 6x6.

Třístranný sklápěč, jenž není žádný „drobeček“, když uveze bezmála dvacet tun, doplní v zimě flotilu úklidových vozů Správy a údržby silnic Zlínska (SÚS). Společnost vložila do projektu 5,5 milionu korun.

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks spustila svůj originální projekt Tatra do škol před třemi lety s cílem propojit vzdělávání budoucích automechaniků s praxí.

„Na učně, kteří prošli speciálním školením přímo v továrně, dohlíželi dva technici z automobilky. Nově sestavený vůz nyní čeká přeprava do Kopřivnice, kde projde diagnostickým procesem a zkušebními jízdami na polygonu,“ přiblížil jednatel SÚS Libor Lukáš s tím, že učni pro zlínskou společnost postavili už druhý vůz.

Projektu se zúčastnili už loni, kdy sestavili stroj Tatra Phoenix 4x4.

Ředitel valašskokloboucké školy Pavel Hrabina uvedl, že učni druhých a třetích ročníků nemohli získat lepší praxi.

„Ověřit si své dovednosti a podílet se na montáži konkrétního výrobku a následně vidět jeho fungování v praxi, to je pro budoucí profesní život neocenitelné,“ poznamenal ředitel.

Podle marketingového ředitele Tatra Trucks Kamila Košťála nemá projekt Tatra do škol, který získal ocenění School Friendly, v naší zemi obdoby.

„Je zřejmé, že jsme vsadili na dobrou kartu. Projekt letošním ročníkem neskončí a kvůli stále většímu zájmu technických škol napříč celou republikou bude pokračovat,“ ujistil Košťál.

Autor: