Motorkář u Valašské Polanky vytlačil z cesty kamion naložený cementem

  16:34
Zběsilý manévr motocyklisty v katastru obce Valašská Polanka zapříčinil havárií nákladního vozu převážejícího pytle s cementem. Jeho řidič se totiž ve snaze uvolnit místo předjíždějícímu motorkáři s nákladní soupravou převrátil do příkopu. Nehoda se obešla bez zranění, viníkovi hrozí jeden rok bez řidičáku.

Na videu pořízeném z kabiny nákladního vozu je vidět, že motorka soupravu předjíždí zrovna ve chvíli, kdy se v protisměru přibližovalo další vozidlo. Řidič kamionu s návěsem následně najel na krajnici, kde se s ním utrhl kus nezpevněného povrchu a převrátil se do příkopu.

„Chyba nebyla na straně řidiče nákladního vozu, ale na straně motocyklisty, který svojí nebezpečnou jízdou vytlačil řidiče nákladní soupravy ze silnice,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Nehoda se stala už v minulém týdnu na silnici I/57 v katastru obce Valašská Polanka.

„Řidič motocyklu Suzuki GSF jel se spolujezdkyní ve směru od Vsetína a v pravotočivé zatáčce za odbočením k obci Seninka, v místě, kde je souvislá čára, předjížděl nákladní soupravu, přičemž neměl před sebe dostatečný rozhled k bezpečnému předjetí,“ popsala událost Javorková. 

„Když byl na úrovni levého boku nákladního vozidla s návěsem, uviděl v protisměru vozidlo značky Audi, jehož řidič byl nucen zastavit těsně při pravém okraji, aby nedošlo k čelnímu střetu,“ vylíčila. 

Řidič nákladního vozu, který se převrátil mimo silnici, byl cizinec a z nehody vyvázl bez zranění.

„Na nákladní soupravě, na které bylo naloženo 105 pytlů cementu, vznikla škoda přesahující 300 tisíc korun. Dechové zkoušky byly u obou řidičů negativní,“ informovala Javorková.

Podle ní se motocyklista dopustil hned několika prohřešků proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích. Ve správním řízení mu za to hrozí pokuta pět až deset tisíc korun a zákaz činnosti na šest měsíců až jeden rok.

Policie ve Zlínském kraji eviduje od začátku roku už 13 dopravních nehod s účastí motorkářů, 11 z nich řidiči motocyklů přímo zavinili. Při těchto nehodách jeden z motorkářů zemřel, tři se zranili těžce a dva lehce.

„Motocyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, proto na ně apelujeme, aby byli po dlouhé zimní pauze na silnicích opatrní a ohleduplní a volili defenzivní způsob jízdy. Ostatní řidiči si musí po zimní pauze opět zvyknout, že se motorky zase po komunikacích pohybují,“ apeluje policejní mluvčí.

Autor: