Zbytky z kapra nevyhazovat. Zlínští vědci z nich chtějí vyrábět želatinu

  16:24
Zbytky ryby, kterou si Češi dávají na štědrovečerní večeři, většinou skončí v koši. Vědci z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně však upozorňují, že není nutné je vyhazovat. Testují, jak surovinu využít k výrobě léků, cukrovinek či třeba pleťových krémů.

Vánoční svátky bez kapra si dokáže představit jen málokterá rodina. I proto je tato ryba v Česku nejčastěji konzumovanou, ročně jí rybáři vyloví až 19 tisíc tun.

Zatímco doma umí hospodyňky využít kromě kapřího masa i hlavu a kosti na polévku, ve zpracovatelském průmyslu se až polovina ryby vyhazuje. A podle vědců z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně je to velká škoda.

„Jsou to většinou hlavy, šupiny, kostry, kůže, ploutve a vnitřnosti. Všechny tyto tkáně přitom obsahují cenné nutriční složky, které se dají využít v potravinářství, farmacii, kosmetice a podobně,“ uvedl Pavel Mokrejš z Ústavu inženýrství polymerů Fakulty technologické.

Na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se zabývají vědci využitím zbytků vánoční ryby.

Jeho vědecký tým se už sedm let zabývá zpracováním odpadu živočišného původu, který se běžně spíš vyhazuje nebo likviduje. Po odpadech z kůže zvířat se dostali k nevyužívaným zbytkům z kuřat a slepic a teď i z kapra. Snaží se o to, aby z těchto surovin zůstával prakticky nulový odpad.

„Mnoho závodů na zpracování ryb se recyklačními technologiemi nezabývá. Odpadní vody se vypouští do vodního prostředí a pevné látky končí na skládkách a veterinárních asanačních ústavech,“ poznamenal Mokrejš.

Takový odpad je přitom bohatý na živočišné bílkoviny, zejména na kolagen, který potřebují podniky v mnoha oborech. Například k výrobě obalů léků, tablet, obvazů, cukrovinek, nanovláken, mléčných výrobků nebo pleťových krémů.

Běžně firmy po celém světě používají k těmto účelům kolagen z vepřových nebo hovězích částí.

„To je tradiční nejdostupnější zdroj a podnikům se nejvíce vyplatí. Ale poptávka po kolagenu celosvětově stále stoupá a tradiční zdroje už to nestíhají pokrývat. Proto vidíme obrovskou výhodu v tom, že tuto mezeru budou v budoucnu sanovat alternativní zdroje,“ upozornil Mokrejš.

Surovina z ryby pomůže proti vráskám

Tím myslí právě kolagen získaný ze zbytků drůbeže nebo ryb. Zlínští vědci už testují a analyzují, jak a kde se dá surovina nejlépe použít.

„Zaměřuji se na hydrolyzát, který aplikuji v kosmetickém průmyslu na výrobu takzvaných anti-aging krémů (proti stárnutí). Při analýzách si ho dámy aplikují na tvář minimálně dva měsíce a my pak měříme, jak se jim redukují vrásky, zlepšuje kvalita pleti nebo hydratace,“ popsala doktorandka z Ústavu inženýrství polymerů Aneta Prokopová.

Takto poznali, že rybí hydrolyzát prostoupí do pokožky lépe než hovězí. Výsledkem pak je redukce až sedmdesáti procent vrásek.

„Zpracování želatiny je vhodné i na výrobu masných výrobků. Přidávala jsem drůbeží želatinu do krájených játrových paštik a zjistila, že měly mnohem lepší vlastnosti, lépe se krájely, nedrolily a chuť želatiny vůbec nebyla cítit,“ doplnila doktorandka z Ústavu technologie potravin Tereza Novotná.

Vědecký tým ze Zlína už před lety vyvinul nový postup, jak přeměnit drůbeží kolagen na želatinu a hydrolyzáty. Ten se zásadně liší od dosud běžně používané metody.

„Inovativnost spočívá v tom, že jsme tvrdé chemické metody začali nahrazovat netradiční biotechnologickou metodou, která spočívá ve využití trávicího enzymu,“ upřesnil ředitel Ústavu technologie potravin Robert Gál.

Jde o postup, který je energeticky i časově méně náročný a tudíž levnější. Výzkumný tým ho má patentovaný v Česku a usiluje o získání mezinárodního patentu, aby technologii mohly začít používat firmy ve Španělsku, Francii, Itálii nebo Německu.

Autor: