Zlínská univerzita musí brzy po restartu obnovit distanční výuku

  9:50,  aktualizováno  13:22
Jen na pár dní se na fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vrátil plnohodnotný život. Po zahájení nového semestru musí více než deset tisíc mladých lidí včetně zahraničních studentů znovu přejít na distanční výuku. Škole to nařídila krajská hygiena, nařízení platí od středy prozatím do konce října.

Desítky studentů od úterý začali krajským hygienikům pomáhat s trasováním kontaktů u nakažených koronavirem. Univerzita proto zřídila krizové call centrum v prostorách univerzitní knihovny. | foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Desítky studentů zároveň začali hygienikům pomáhat s trasováním nakažených.

„Zlínský kraj je kromě okresu Vsetín v oranžových barvách, proto jsme vydali toto nařízení. Důvodem je omezení šíření onemocnění covid-19,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková. 

„Je to nepříjemná situace, ale plně respektujeme toto nařízení. Uděláme vše, abychom zajistili kvalitní výuku. Přejdeme na on-line formu, na kterou jsme plně připraveni,“ řekl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. 

Povoleny jsou individuální konzultace, dále laboratorní, experimentální a umělecké práce do 15 osob a zkoušení do 10 lidí. 

Zároveň se hygienická stanice s univerzitou dohodly na pomoci ze strany studentů, kteří budou trasovat kontaktní osoby pozitivních případů. Univerzita proto zřídila krizové call centrum v prostorách univerzitní knihovny. Na této akci se budou podílet desítky studentů.  

„Toto je mimořádná pomoc, které si nesmírně vážíme, je to přínosem pro celý Zlínský kraj. Pracovníci hygienických stanic jsou už totiž maximálně vytíženi, a tuto pomoc proto velmi vítáme,“ dodala ředitelka krajské hygieny.

„Jsme rádi, že můžeme pomoci právě touto formou. Pro studenty to bude zkušenost i praxe zároveň. Do práce v call centru jsou zapojeni studenti všech fakult univerzity. Každodenně budou pracovat ve dvou směnách včetně víkendů. Velmi si cením toho, že studenti neváhali a byli ochotni se ihned zapojit do práce,“ poznamenal rektor Sedlařík.

Call centrum začalo fungovat už v úterý dopoledne. Prakticky ihned poté, co byli studenti proškoleni.

Deset procent studentů je ze zahraničí

Do desítek oborů se letos hlásilo zhruba 9 670 studentů, přijato jich bylo 7 264. Do prvních ročníků bakalářského studia letos nakonec nastoupilo přes tři tisíce nových studentů, do navazujících magisterských oborů téměř 1 500.

Dohromady na UTB aktuálně studuje 10 201 mladých lidí. Zhruba deset procent přijíždí ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny, Vietnamu, Indie nebo Ghany.

V minulých dnech přitom ve škole vládla pozitivní nálada z toho, že nový akademický rok začali studenti přímo v budovách.

„Studenti nebyli na univerzitě téměř půl roku. Klasická výuka je ale ten nejlepší způsob, jak se dostat zpět do rytmu,“ líčil rektor Sedlařík.

Pro všechny fakulty ve Zlíně i v Uherském Hradišti včetně kolejí a menzy platí nařízení s povinností nosit ochranu úst a nosu ve společných prostorách, k dispozici jsou stojany s dezinfekcí. Škola také omezila počet studentů v přednáškovém sále.

„Od pondělí může být na přednášce přítomno maximálně padesát osob. Větší přednášky pak musíme rozdělit do více sálů nebo využijeme online výuky,“ popisoval před aktuálním nařízením Lubomír Beníček, prorektor pro pedagogickou činnost.

Autoři: ,