Vláda neřeší provoz vysokých škol, zlínská univerzita má vlastní plány

  16:20
Univerzita Tomáše Bati (UTB) zahájí v příštím týdnu výuku. Jako jedna z prvních v Česku tak musela nastavit vnitřní pravidla pro vstup do univerzitních budov pro své zaměstnance i studenty, aby předešla případnému šíření covidu. Vládní nařízení totiž režim v těchto prostorech nijak nespecifikuje.

Rektor Univerzity T. Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Rektor UTB proto vydal aktuální rozhodnutí. „Platná nařízení ministerstva zdravotnictví neřeší výuku na vysokých školách. Ocitli jsme se ve vakuu a je na rektorech a vedoucích pracovnících vysokých škol, aby se k tomu postavili,“ zdůvodnil své rozhodnutí Vladimír Sedlařík.

„Začíná semestr a u nás se bude postupně střetávat asi deset tisíc lidí. Vzhledem k nepříznivé prognóze jsme dospěli k tomu, že musíme udělat kroky, abychom zajistili hladký průběh semestru, ochránili zdraví studentů i zaměstnanců a předešli šíření covidu,“ upozornil rektor.

Podle něj budou zaměstnanci i studenti při příchodu do budov prokazovat bezinfekčnost. Mohou při tom použít doklad o ukončeném očkování, o prodělaném covidu-19 nebo o negativním výsledku antigenního či PCR testu.

Podle vedení je zhruba 75 procent zaměstnanců naočkovaných. U studentů škola nemůže tyto údaje zjišťovat, proto odhaduje pouze podle věkové kategorie. Obecně jsou lidé ve věku 20 až 24 let naočkovaní asi z 50 až 60 procent. 

„Zastáváme názor, že očkování je svobodná volba. Nikoho k tomu nenutíme, jen prosíme, aby jeho přínos zohlednili. Pro ty, kteří budou potřebovat testy, otevřeme testovací místa,“ zdůraznil Sedlařík.

První místo vznikne od příštího týdne ve staré budově fakulty technologické, později by mělo fungovat na fakultě humanitních studií a fakultě managementu a ekonomiky. Zaměstnanci budou mít k dispozici samotesty.

Nařízení budou platit i pro zahraniční studenty, jichž je na UTB asi tisícovka. Mladým lidem ze zemí Evropské unie škola radí, jak se registrovat u zdravotní pojišťovny, aby měli testy alespoň částečně uhrazené. Studenti z třetích zemí musejí mít nadstandardní pojištění.

Autor: