Hřbitov v Brodě chtěli kdysi zrušit, teď tam plánují odpočinkovou zónu

  16:24
Pohřebiště na kopci nedaleko centra Uherského Brodu mělo už 45 let patřit historii. Od plánů na zrušení starého hřbitova však město později ustoupilo a dnes tu chce vytvořit odpočinkovou zónu s unikátní atmosférou.

O zrušení starého hřbitova v Uherském Brodě původně rozhodli už v roce 1976. Nakonec jej však město zachovalo a nyní z něj chce mít odpočinkovou zónu. | foto: Jaroslav Chudara, MF DNES

V roce 1976 rozhodl tehdejší městský národní výbor v Uherském Brodě o přesunutí více než tisícovky lidských ostatků na nový hřbitov u Prakšické ulice. Na místě starého hřbitova uprostřed husté zástavby chtěli komunisté zřídit park. Svůj záměr ale nestihli provést.

Po sametové revoluci nastal po nátlaku místních lidí obrat, a když se na starém hřbitově v roce 1997 obnovilo pohřbívání, debaty o proměně v park definitivně skončily. Dnes je však vznik nové odpočinkové zóny znovu ve hře, i když ve významně upravené podobě.

„O zrušení starého hřbitova nemůže být řeč,“ podotkl radní David Surý. „Celý areál, který má pro místní i návštěvníky města své kouzlo, chceme postupně měnit v místo, kam si lidé najdou cestu nejen za vzpomínkou na zesnulé, ale kde se třeba začtou do knihy nebo si jen v klidu posedí.“

Podle Surého, jenž má na starosti i úpravy hřbitova v Prakšické ulici a místní části Újezdec, nejde o „revoluční“ plány. Starý hřbitov totiž patří svojí rozlohou i umístěním mezi místa, kde se lidé v minulosti často setkávali.

Dominantou hřbitova je kaple, kolem níž bude obnovený areál. Práce by mohly začít nejdříve za tři roky, vyjdou totiž na zhruba čtyři miliony korun. „A volné peníze momentálně nemáme,“ konstatoval místostarosta Petr Vrána.

O zrušení starého hřbitova v Uherském Brodě původně rozhodli už v roce 1976. Nakonec jej však město zachovalo a nyní z něj chce mít odpočinkovou zónu.

Město se chtělo do revitalizace areálu pustit už dřív, jenže kromě nedostatku financí narazilo na nečekaný problém. Úředníci napočítali v areálu pro bezmála 1 500 zesnulých celkem 220 opuštěných hrobů. Než tuto statistiku v roce 2017 vytvořili, hledání pozůstalých a majitelů hrobů jim zabralo rok a půl.

„Z toho je zřejmé, že chystaná změna nemůže být rychlá. Hrob nemůžete jen tak zrušit a nahradit něčím jiným,“ poznamenal Surý s tím, že část opuštěných míst v budoucnu poslouží jako prostor k výsadbě nových stromů.

Dominantou hřbitova je kaple z roku 1862, která je opravená a kolem níž vznikne kolumbárium a prostory pro urnové hroby. To je ale zatím jen vzdálený plán.

„Přednost v brzké době dostane revitalizace hřbitova v Újezdci, kde máme velký deficit. V příštím roce zde vzniknou nové chodníky, osvětlení, parkoviště a plot,“ řekl Surý.

Autor: