iDNES.cz

V Uherském Brodě chtějí měnit další náměstí, vybraný návrh ale narazil

  17:36
Dvacet let se v Uherském Brodě zabývají proměnou Mariánského náměstí. Plánů, jak sjednotit opticky nesourodou plochu s dominantním kostelem, kulturním domem a křižovatkou, bylo několik, ale žádný se neujal. Problém nevyřešila ani nedávná architektonická soutěž.

Vizualizace proměny náměstí v Uherském Brodě. | foto: Ehl & Koumar architekti

Radnice sice vybrala vítězný návrh společnosti Ehl & Koumar architekti, od veřejnosti, kterou vtáhla do debaty formou veřejné diskuse, ale sklidil kritiku.

Lidé chtějí více zeleně, navíc návrh teď čeká až čtyři roky dlouhé prověřování. Samotná rekonstrukce pak může trvat další čtyři nebo i více let. Je tedy jisté, že v nadcházející dekádě se druhé největší náměstí ve městě nezmění.

„Někomu se to může zdát dlouhé, ale chceme náměstí rekonstruovat kompletně a minimálně na dalších padesát let,“ vysvětluje brodský místostarosta Petr Vrána. A přiznává, že město doposud upřednostňovalo jiné investice a potřebné desítky milionů na obnovu náměstí v rezervě nemá.

„Změnili jsme centrální Masarykovo náměstí, postavili dva mosty nebo dopravní terminál. A máme před sebou další nákladné akce, třeba vybudování přejezdu nad železnicí nebo domova pro seniory u městské plovárny. Na druhou stranu vnímáme potřebu začít se zaobírat rekonstrukcí Mariánského náměstí, na kterou budeme potřebovat dotaci. Jde o dlouhodobý proces,“ doplnil Vrána.

Cílem architektonické soutěže bylo nalézt nejvhodnější ztvárnění prostoru po estetické a funkční stránce. Do soutěže, kterou radnice dotovala částkou 1,1 milionu korun, přičemž pro vítěze vyhradila 450 tisíc, přišlo 17 návrhů.

Ten vítězný zaujal odbornou veřejnost střídmostí, respektem k okolí a návazností na přilehlé ulice. Laici nesouhlasí.

„Když to shrnu, náměstí vypadá jako jedna velká kamenná plocha. Nepočítá třeba se zachováním současného trávníku před školou. Z veřejné debaty přitom vzešly dvě priority, vysadit co nejvíc zeleně a navíc vybudovat podzemní parkoviště ze svahu pod Domem kultury,“ říká Marta Novotná, jedna z obyvatelek města.

„Na vítězném návrhu je naopak pozoruhodný koncept kamenné stráně, jeho přirozená návaznost na složitou topografii náměstí, zachování genia loci, výborné pojetí sjednocení celého prostoru včetně rozšíření zeleně,“ komentoval vybraný návrh druhý brodský místostarosta Jan Hrdý.

Radnice získala první návrhy na proměnu náměstí už loni od studentů brněnské architektury. Podle jednoho z nejoriginálnějších by se měl mariánský sloup, který stojí před kulturním domem, přemístit směrem do středu náměstí.

Se stěhováním památky, avšak do jiných míst, počítá také vítězný návrh společnosti Ehl & Koumar architekti. „Město představí vítězný návrh nejspíš v dubnu na výstavě, která rovněž zahájí další debatu s veřejností,“ prozradila Markéta Švehlíková z tiskového odboru brodské radnice.

zpět na článek