Slovácké divadlo se zmítá v krizi. Propustí sedm herců, vyškrtne premiéry

  12:24
Slovácké divadlo z Uherského Hradiště balancuje po 75 letech své existence nad propastí. Úplné zavření, které mu kvůli výpadkům příjmů hrozilo letos na podzim, odvrací propouštěním herců a snížením počtu premiér. V obou případech o třetinu.

Ilustrační snímek | foto: archiv

„Místo šesti nových inscenací jsou dnes v plánu čtyři, zaměstnanecký poměr skončí čtyřem herečkám a třem hercům posledního května. Všichni předběžně souhlasili s tím, že s námi budou dál pokračovat alespoň na licenční smlouvu,“ potvrdil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Divadlo, jež hospodaří ročně s padesáti miliony korun, táhne ke dnu výpadek tržeb v částce 18 milionů. Podle Kubáníka si divadlo dříve dokázalo samo pokrýt až 35 procent rozpočtu.

„Ale když nehrajete, nevyděláváte. Situace není do budoucna ani zdaleka příznivá,“ konstatoval herec.

V pozadí škrtů je pandemie koronaviru, v níž divadelníky zaměstnávají pouze nevýdělečné internetové streamy. Hradišťská radnice coby zřizovatel městské scény zatím nad změnou své dotační politiky neuvažuje. Letos divadelníkům garantuje částku 26,5 milionu korun.

Slovácké divadlo podle jeho ředitelky Libuše Habartové stálo delší čas před rozhodnutím, jestli má snížit náklady, nebo scénu zavřít úplně. Po debatě s vedením města nakonec padla volba na početní úpravu souboru, v němž nyní zůstává na plný úvazek jen sedm hereček a osm herců.

„Slovácké divadlo chceme zachránit stůj co stůj,“ uvedla Habartová s tím, že úspory se hledají také ve změně dodavatele energií, navrácení nevytížených pohostinských pokojů či v absenci jevištního technika.

Klíčem k uvolnění Moniky Horké, Alžběty Mahdalové, Anny Pospíchalové, Jaroslavy Tihelkové, Petra Čagánka, Martina Hudce a Davida Macháčka byl výhled na jejich vytížení v chystaných premiérách.

„Režiséři předložili uměleckému šéfovi divadla Lukáši Kopeckému seznam vytíženosti celého souboru v nových hrách. Z toho vyplynulo, kdo má být nejméně obsazován,“ přiblížil Kubáník. Všichni propuštění herci přijali nabídku spolupráce na bázi licenčních smluv.

Odchází také nápověda Zuzana Zvěřinová, jež míří do penze.

Diváci rovněž musejí počítat s tím, že divadlo v příštích letech uvede méně nových inscenací než tomu bylo doposud.

„Přišli jsme o třetinu rozpočtu a nazkoušíme tak i o třetinu méně novinek, tedy čtyři, a to jak v roce následujícím, tak i v roce 2023. Pro všechny z nás je to mimořádně bolestivé a stálo nás to hodiny a hodiny jednání a mnoho probdělých nocí,“ dodal umělecký šéf Lukáš Kopecký.

Vyjádření prezidenta Herecké asociace

Jsem velmi pobouřen situací ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde s několika členy hereckého souboru byla ukončena trvalá spolupráce.
Jakkoliv chápu současnou tíživou finanční situaci zřizovatele divadla – tedy města Uherské Hradiště – nechápu, proč je nutné vše řešit narušením toho nejcennějšího – hereckého souboru. Navíc v dnešní tíživé celospolečenské situaci.

Všichni dobře víme, jak citlivý je umělecký soubor každého divadelního tělesa. Slovácké divadlo je chloubou nejen města, kraje či Moravy, ale je chloubou celé České divadelní sítě. Důkazem úspěšnosti divadla jsou četné nominace i získané odborné ceny, Ceny Thálie a další ocenění.

Slovácké divadlo bylo vždycky pro ostatní soubory vzorem kvalitního uměleckého celku, který fungoval jako úspěšný tým obdivovaný nejen svými diváky, ale i divadelními odborníky.

Situace je o to složitější, jakým způsobem bylo s některými herci zacházeno. Podle našich informací bylo s nimi jednáno velmi nestandardně, neměli možnost kvalitně celou situaci promyslet a poradit se, byli nuceni podepsat nové smlouvy okamžitě, podle mne tedy pod nátlakem.

Je zarážející a znepokojující, že takový přístup zvolilo vedení divadla a potažmo vedení města, které by mělo být spíše hrdé na svůj umělecký drahokam.

Vyzývám vedení divadla, města – ale i celého kraje – aby celou záležitost prověřilo, zvážilo a odvrátilo tak velkou ostudu, která se na bedra zřizovatelů řítí.

Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace, herec a režisér

Autor: