V řece Moravě uhynuly ryby, hasiči okysličovali vodu, toxiny nenašli

  17:42
Podruhé během dvou dnů vyjížděli hasiči do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Zatímco v pátek naměřili nedostatek kyslíku ve vodě, v sobotu byly hodnoty v pořádku. Podle předběžných analýz nebyly ve vodě žádné toxické látky. Množství uhynulých ryb mluvčí hasičů Roman Žemlička nedokázal odhadnout.

„Nikdo neví, o jaké množství ryb se jedná. Víme, že mezi uhynulými rybami jsou tyto druhy: kapr, karas, jelec, bolen a další druhy. Velikostně je to od několika centimetrů po deset a více centimetrů. Nedokážu říci, zda je to metrák, či dva,“ řekl iDNES.cz krajský mluvčí hasičů Žemlička.

Uhynulé ryby se nacházely v prostoru od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým městem u Uherského Hradiště až po místní část Štěpnice.

Mluvčí upozornil, že hasiči vyjížděli k úhynu ryb i v pátek. A je tedy možné, že tyto dva případy mají souvislost. „Ryby mohly zůstat někde na dně a teď vyplavaly,“ uvedl. 

Na místě byli zástupci Povodí Moravy a z oddělení životního prostředí. „Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku,“ dodal Žemlička.

V pátek však v řece Moravě u Uherského Hradiště byl nižší obsah kyslíku.  Ve vodě nebyly nalezeny žádné toxiny. Zástupci Povodí Moravy i hasiči provzdušňovali vodu pomocí čerpadel a člunu.

„Včera tam byla chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, výsledky budou příští týden. Předběžná měření ukázaly, že tam nejsou dusíkaté látky, čpavek či další škodlivé látky,“ řekl Žemlička.

Úhyn ryb zaměstnal v pátek hasiče také u Prostřední Bečvy na Vsetínsku. V potoku Kněhyně uhynulo asi 100 kusů ryb, zejména pstruhů. Na místě byly odebrány vzorky vody a udělány testy na obsah kyslíku, přítomnost dusíkatých látek či toxinů. „Všechny hodnoty byly v pořádku. Na místě byla vyslovena i domněnka, že by na úhyn pstruhů mohla mít vliv zvýšená teplota vody, která byla naměřena v rozsahu 22 až 24 stupňů Celsia,“ uvedl Žemlička. Výsledky testů budou známy později.

Autor: