iDNES.cz

Filmovou školu zahájí dokument o Kocábovi, hvězdou bude irský režisér

  11:36
Letní filmová škola, největší nesoutěžní filmový festival v Česku, začíná v Uherském Hradišti. Letošní 48. ročník je programově nabitý, až do příštího čtvrtka nabídne stovky filmů, desítky přednášek a koncertů.

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2018 | foto: Letní filmová škola

Připravené jsou i retrospektivy věnovaných legendám české a světové kinematografie – režisérům Martinu Fričovi a Luisi Bunuelovi ze Španělska.

Výroční cenu pořadatelské Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, režisérka Michaela Pavlátová či celosvětově proslulý irský režisér a scenárista Jim Sheridan.

Na úvod i na závěr festivalu jsou přichystány dvě české premiéry, obě v kině Hvězda se shodnými začátky v 19 hodin. Festival po pátečních prvních projekcích oficiálně zahájí sobotní premiéra celovečerního dokumentu Olgy Sommerové Michael Kocáb – rocker versus politik. Režisérka i hudebník se premiéry osobně zúčastní, ale po červeném koberci, jenž obvykle zdobí většinu filmových festivalů, se v Uherském Hradišti neprojdou.

„U nás si na něco podobného nepotrpíme,“ pousmála se mluvčí festivalu Lenka Horáková. „Slavní hosté chodí běžně mezi lidi, debatují s fanoušky a často s nimi zajdou ve městě na pivo nebo sklenici vína,“ poznamenala.

Festival, na nějž míří přes tři tisíce držitelů akreditací a další stovky filmových fanoušků z celé republiky, uzavře příští středu dlouho očekávaná premiéra snímku režiséra Vojtěcha Maška Arvéd. Vykresluje příběh kontroverzního okultisty a vyznavače černé magie Jiřího Arvéda Smíchovského.

„Arvéd spolupracoval s nacisty a patřil rovněž ke spolutvůrcům komunistické tajné bezpečnosti. Byl využit v řadě procesů se skutečnými kolaboranty, ale i pro nastupující režim nepohodlnými osobami,“ přibližuje děj spoluscenárista Jan Polášek.

„Měl svědčit snad u bezmála čtyř set poválečných soudů a na cele tvrdil, že zapříčinil smrt desítek lidí. Hrál hru, která se mu posléze vymkla z rukou, a tak se snažil za pomoci černé magie přivolat na pomoc i ďábla. Pro mě to znamenalo pokusit se Arvéda pochopit a za pomoci faktů, dobových reálií a fantazie vytvořit příběh,“ říká.

Zahraniční hvězdou letošního ročníku je irský režisér a scenárista Jim Sheridan, jenž v pondělí povede ve filmovém stanu ve Smetanových sadech jednu z filmových lekcí a osobně uvede projekce svých nejslavnějších filmů.

Třiasedmdesátiletý autor kritiky oceňovaných filmů Moje levá noha, Boxer či Bratři zaujal na filmové scéně rovněž jako objevitel anglického herce Daniela Day-Lewise, jehož si ale čeští diváci vybavují spíš z filmové adaptace románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí.

Sheridan, držitel několika nominací na Oscara a Zlatého medvěda z Berlinale, obsadil Day-Lewise do několika svých filmů včetně toho nejslavnějšího Moje levá noha. Brit zde ztvárnil roli postiženého chlapce a získal za ni svého prvního Oscara.

Diváci mohou využít dvě letní kina zdarma

Na festivalu se budou promítat čtyři Sheridanovy filmy včetně strhujícího debutu Moje levá noha. Program nabídne rovněž jeho syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer, opět v titulní roli s Day-Lewisem, a také retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník.

Podle programového ředitele festivalu Jana Jílka patří Sheridan k nejvýraznějším evropským režisérům posledních několika dekád. Připomíná, že jeho filmy posbíraly celkem šestnáct nominací na Oscara a dvanáct nominací na Zlaté glóby.

„I přes nesporné mezinárodní úspěchy zůstal Sheridan vždy především irským tvůrcem, bytostně spojeným se svojí zemí a její historií,“ uvedl Jílek. „Svou účastí na filmovce se zařadí mezi naše nejzářivější a nejinspirativnější hosty v posledních patnácti ročnících festivalu,“ dodal.

Filmová škola letos nabídne dvě letní kina, obě zdarma. Na Masarykově náměstí se budou promítat české novinky a filmy z katalogu Asociace českých filmových klubů, ve Smetanových sadech bude ke zhlédnutí na dvacet filmů Martina Friče včetně komedie Cesta do hlubin študákovy duše.

zpět na článek