iDNES.cz

Turisté zůstanou v Česku, tuší města. Loví je přírodou, tradicemi či Baťou

  9:16
V reakci na koronavirovou pandemii se radnice ve Zlínském kraji masivně soustředí na turistický ruch. Pořizují průvodce, spoty či hry s regionální tematikou.

Desková hra Jeden den mladého muže Baťovy školy práce. | foto: Muzeum jihovýchodní Moravy

Když bude chtít během léta turista strávit pár dní ve Zlíně, neměl by mít starosti s nedostatkem programu. V infocentru či na webu dostane bohatý scénář aktivit, které mu pomohou krajské město poznat.

Město se letos v propagaci zaměřilo především na dvě velká témata: příroda a architektura. Na webu informačního centra najdou zájemci soubor tipů s odkazy na zajímavé naučné stezky či výlety do lesa v okolí Zlína. Na stránkách si mohou stáhnout i obsáhlou brožuru s nejzajímavějšími stavbami ve městě nebo si zamluvit komentovanou prohlídku po zajímavostech zdejší architektury.

Neopominutelné je samozřejmě téma Baťa. Turisté budou moci stopu slavné obuvnické rodiny sledovat pomocí nových průvodců či map.

„Novinkou je hra Jeden den mladého muže Baťovy školy práce, která je k dostání v informačním středisku na radnici a hráče seznámí s tím, jak probíhal celý den mladého baťovce,“ zmínil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Zlínu stejně jako dalším městům v kraji počet turistů v posledních letech roste. Letos však o ně všichni chtějí zabojovat ještě usilovněji než v jiných letech. Návštěvnicky silná letní sezona může vykompenzovat ztráty způsobené pandemií koronaviru.

„Zvýšený počet turistů pomůže ekonomice města i samotným podnikatelům,“ potvrdil Melzer.

V Kroměříži kvůli tomu už v květnu spustili masivní propagační kampaň. Město přitom kalkuluje s tím, že během léta budou turisté s minimem omezení cestovat v rámci republiky.

„O to větší úsilí ale musíme věnovat propagaci, abychom z předpokládaného zájmu o domácí cestování vytěžili co nejvíce,“ uvedl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Radnice propaguje především Květnou zahradu a Arcibiskupský zámek – na billboardech, v magazínech a novinách i sociálních sítích.

„Tam se s velmi pěknými reakcemi setkaly vizuály srovnávající Kroměříž se světovými památkami, jako jsou Schönbrunn, Villandry, Vatikán či Versailles,“ zmínila Ivana Frkalová, která má na radnici cestovní ruch na starosti.

Hradiště vydalo cyklomapu, Luhačovice videoklip

V Uherském Hradišti zase vsadili na podporu sportovních aktivit i lidových tradic. Město vydalo cyklomapu s tipy na výlety po okolí, pořádá tematické prohlídky města s průvodcem či zve do skanzenu Rochus na zvýhodněnou celoroční vstupenku.

„Nově tu je možnost prohlédnout si putovní výstavu Muzea v přírodě a v rámci prohlídek během prázdninových měsíců bude zajímavé sledovat práci tradičních lidových výrobců,“ vyzdvihl mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

V informačním centru letos nově návštěvníci mohou získat i žádané turistické razítko či vizitku.

Vsetín letos přichází se skládačkou o ubytování ve městě či aktualizovaným kalendářem akcí pro veřejnost. Návštěvníkům tu nabízí rekonstruovanou bikearénu či arboretum v Semetíně. Město je rovněž zapojeno do regionální hry Poznáváme Valašsko.

Otrokovice spustily pro návštěvníky nový web s informacemi o turistických lokalitách, ale také kulturních a společenských akcích. Město pak láká především na baťovskou architekturu či cykloturistiku. V přístavišti u Baťova kanálu poslouží cyklistům nový kiosek infocentra.

„Návštěvníci zde získají praktické informace o nejbližších turistických cílech, gastronomických službách a ubytování. Cyklistům v nouzi je zdarma k dispozici servisní cyklostojan s nářadím a hustilkou,“ informovala mluvčí města Romana Pastuszková.

Na bohatý společenský život vábí například Luhačovice, kterým pomáhá i nový videospot.

Kulturní léto s koncerty, promítáním či výstavami má zase přivést více lidí do Valašských Klobouk. Jako tahák tu využívají i novou cyklostezku Bevlava. Cyklistům poslouží nový leták s mapou a odbočkami za památkami.

zpět na článek