VIDEO: Nový sklad v tažírně funguje jako včelí úl, tyče přesouvá robot

  13:44
Tažírna oceli ve Starém Městě má nový automatický skladový zakladač za sto milionů korun. V nejvyšším stupni si sám dokáže pamatovat, na jaké pozici najde konkrétní materiál. Možností má přitom téměř 3 600.

Tažírna oceli se zařadila mezi firmy, které začínají přecházet na tzv. Průmysl 4.0.

„Vzhledem k současnému stavu nezaměstnanosti vývoj přirozeně spěje k nahrazování drahé lidské práce automatizací,“ vysvětlil Ivo Žižka, personální ředitel Třineckých železáren, jejichž součástí je staroměstská společnost.

Díky novému systému má firma stálou kontrolu nad svými zásobami, ušetří skladovací místo a zrychlí odbavení kamionů, které pro zboží přijíždějí.

Obrovský zakladač zabírá téměř celou halu, která má výšku 20 metrů a délku 60 metrů. Do jednotlivých kazet ukládá nebo z nich expeduje ocelové tažené tyče vyrobené pro zákazníky z Česka, ale hlavně ze zahraničí.

Fotogalerie

„Funguje na bázi včelího úlu a včelích pláství,“ naznačil Jaroslav Máčal, zástupce vedoucího provozu staroměstské tažírny.

„Dřív bylo potřeba materiál pro zákazníka předchystávat, dnes má každý svazek materiálu od dokončení jeho výroby jedinečný expediční štítek, podle kterého je skladován a následně také naložen na konkrétní kamion,“ upřesnil.

Zakladač ovládá jeden člověk a jeden počítač. Do jedné kazety se vejdou zhruba čtyři tuny materiálu, celý sklad pak má kapacitu až devět tisíc tun.

Ročně tažírna vyrobí 90 tisíc tun ocelových tyčí metodou tažení za studena v délkách od tří do sedmi metrů. Používají se v automobilovém a strojírenském provozu.

Třinecké železárny nákupem nového stroje odstartovaly první část investice v celkové hodnotě 600 milionů korun. Už teď na vedlejším pozemku staví novou výrobní halu, má být hotová do konce letošního roku. I v ní budou v lidské práci pomáhat automatizované linky.

„Lidé mají strach, že automatizace jim sebere práci, ale na druhou stranu budeme o to více potřebovat techniky a opraváře, protože stroje se zatím samy neopraví,“ poznamenal Žižka.

Tažírna s 230 zaměstnanci bude hledat operátory výrobních linek a pracovníky údržby v oboru elektro, hydrauliky a strojní mechaniky. Cílový počet má být 300.

Autor: