iDNES.cz

V Kroměříži vznikne centrum pro žáky s problémy v chování a komunikaci

  18:12
Nové Středisko výchovné péče vznikne od září v Kroměříži. Bude součástí Rodinného centra, jež pečuje o ohrožené děti. Svého druhu jde teprve o druhé zařízení ve Zlínském kraji, a přestože ještě nezačalo fungovat, poptávka už převyšuje jeho možnosti.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Tato služba v regionu citelně chyběla. Žádaly o ni školy,“ potvrdil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Sám má letité zkušenosti jako pedagog a ředitel základní školy. „Dětí s nejrůznějšími problémy jednoznačně přibývá. Ve středisku jim mohou pomoci nastavit hranice,“ dodal Němec.

Ačkoliv Středisek výchovné péče (SVP) je ve Zlínském kraji celkem šest, jen jedno z nich, uherskohradišťské zařízení Help, funguje v takzvaném celodenním režimu. V Kroměříži teď otevřou druhé takové pracoviště. Další SVP jsou buď ambulantní, nebo pobytová.

Celodenní forma nabízí dopolední vyučování i odpolední program. Během něj se dětem věnuje psycholog, speciální pedagog, etoped a další odborníci, podle potřeb konkrétního dítěte.

Zařízení se zaměřuje na žáky základních škol, kteří se z nejrůznějších příčin potýkají se závažnými problémy v chování či komunikaci a vztazích s dalšími lidmi. Ať už v důsledku prožitých traumat, zdravotních problémů nebo třeba kvůli vývojovým poruchám.

Může se jednat například o oběti šikany. Zároveň to mohou být děti sociálně nezralé, úzkostné nebo s poruchou pozornosti a hyperaktivitou.

„Náš úkol je nastartovat správnou odbornou péči tak, aby děti dokázaly komunikovat v kolektivu s vrstevníky a uměly si poradit se situacemi, které dříve nezvládaly,“ vysvětlila ředitelka Rodinného centra a Střediska výchovné péče Eliška Petruchová.

Během týdnů strávených ve SVP děti pokračují v běžné výuce. Mají vlastní učebnice a ze školy si přinesou plán, podle něhož se učí.

„Všechno směřuje k tomu, aby se dítě mohlo vrátit do své kmenové školy a všechny handicapy zvládlo hladce,“ dodala Petruchová.

Pro děti je připravená školní třída i zahrada

Celodenní formu považuje za ideální řešení proto, že spojuje školní výuku s odbornou péčí, děti se ale každý den vrací domů.

Radnice vznik nového zařízení finančně podpořila. Pro děti je připravená nejen klasická školní třída v budově na Kollárově ulici, ale také zahrada s venkovní učebnou a dětským hřištěm. Tady se děti mohou učit nebo trávit přestávky.

Péče je pro rodiče bezplatná, hradí pouze obědy, stejně jako ve škole. Kromě toho mohou využít odborných konzultací. „Úzká spolupráce s rodiči je velmi důležitá,“ připomněla Petruchová.

Kapacita nového SVP je osm dětí a péče trvá standardně dva měsíce, v případě potřeby se může protáhnout na tři. Ze zákona je možné ji opakovat dvakrát za rok.

První běh už se plní a zařízení eviduje žádosti o další volné termíny. Děti budou přijímat průběžně, jak se uvolní místa.

Zájem během roku kolísá

O přijetí do SVP mohou požádat rodiče, ať už sami, nebo na radu školy. Předcházet mu musí jen doporučení ambulantního SVP. To kroměřížské sídlí na Husově náměstí.

S celodenní péčí mají zkušenosti také v Uherském Hradišti. A potvrzují, že zájem je, i když v průběhu roku kolísá. Děti k nim dojíždějí z celého regionu.

„O něco nižší zájem evidujeme během zimního období. Každodenní cestování desítky kilometrů je, zvlášť v případě dětí na prvním stupni, dost náročné,“ potvrdila vedoucí SVP Help Jitka Pryglová.

Na stejné adrese sídlí celodenní i ambulantní forma SVP, do které děti s rodiči docházejí odpoledne po škole.

Pobytová zařízení jsou v kraji evidovaná tři – v Kelči, Valašském Meziříčí a Zlíně. Určená jsou dětem se závažnějšími problémy v chování. Třeba takovým, které se do problémů opakovaně vrací.

„Stává se, že se na pobyt čeká dva i tři měsíce. Ambulantní zájemce zvládneme do dvou měsíců, často i dříve,“ popsala speciální pedagožka Jarmila Červenková.

zpět na článek