iDNES.cz

Soud znovu otevřel sedm let starý případ ozbrojené loupeže

  14:28
Miloš Zezula a Martin Skalický se znovu vrátili do soudní síně kvůli loupeži v klenotnictví v Uherském Hradišti v roce 2015. Znovuotevření případu nařídil Ústavní soud poté, co vyhověl stížnostem obou mužů, které krajský soud ve Zlíně poslal v roce 2019 do vězení na osm a pět let.

Krajský soud ve Zlíně znovu otevřel kauzu ozbrojené loupeže v klenotnictví v Uherském Hradišti. Na lavici obžalovaných usedl Martin Skalický (vlevo) a Miloš Zezula. (září 2022) | foto: MAFRA

Oba muži byli od letošního února na základě rozhodnutí Ústavního soudu na svobodě. Krajský soud musí při novém projednávání případu znovu vyhodnotit důkazy, případně doplnit dokazování.

„Nečekal jsem, že se dnes všechno vyřeší, ale věřím, že se otevřou okna spravedlnosti a vyjdu jako nevinný. Byli jsme pětadvacet měsíců ve vězení a není to příjemná zkušenost. Už to nechci absolvovat,“ svěřil se Zezula.

Druhý obžalovaný nechtěl případ nijak komentovat, jeho otec pouze neveřejně konstatoval, že syn neměl k loupeži důvod, protože je finančně velmi dobře zajištěný. Oba odsouzení vinu stále popírají.

Krajský soud uznal oba muže vinnými v roce 2019 a udělil jim tresty v délce trvání osm a pět let. Toto rozhodnutí později potvrdily i olomoucký vrchní soud a Nejvyšší soud.

Původní verdikt stál především na pachových stopách z místa činu, jiné důkazy chyběly, svědkové nedokázali pachatele identifikovat. Upozornil na to i Ústavní soud, který konstatoval, že pachové stopy nemají být jediným podkladem pro uznání viny.

Právě tímto důkazním materiálem se dnešní soud zabýval. Soudní znalci pachové stopy zpochybnili.

„Když psovod ví, kde je cílový vzorek, tak to vylučuje objektivitu,“ prohlásil Ludvík Pinc z Katedry etologie a zájmových chovů České zemědělské univerzity v Praze.

K dalšímu dokazování se krajský soud ve Zlíně vrátí na konci října.

Zlatnictví v Hradební ulici v rušné části poblíž centra Uherského Hradiště se stalo místem ozbrojené loupeže 8. září 2015 před polednem. Dva muži přijeli na motorce a do prodejny vstoupili v přilbách a kuklách. Podle původní obžaloby Zezula vypáčil zásuvku a dával do tašky vybrané cennosti. Skalický bral zlato a šperky z vitrín. Jeden z nich měl zbraň.

Pomohli náhodní kolemjdoucí

Prodavačka začala křičet a přilákala tak dva kolemjdoucí. „Společně drželi vstupní dveře. Pachatelé do nich kopali, než Zezula železným páčidlem rozbil sklo dveří, což jednoho z kolemjdoucích zasáhlo do očí,“ poznamenal při prvním soudním líčení v roce 2018 státní zástupce Ivo Foltýn. „Zraněného jsem odtlačil pryč, abychom nebyli u dveří, když na nás mířil pistolí,“ vypověděl jeden ze svědků, který dříve pracoval u policie.

Jednomu z mužů pak chytil tašku na rameni a strhl ho k zemi. „Vzápětí se zezadu ozval výstřel, který mne trefil do nohy. Ten muž do mne mohl strčit, kopnout, udělat cokoliv jiného. Ale on na mne vystřelil a nehleděl na to, že mohl zranit i svého komplice, který ležel u mé nohy,“ vysvětlil svědek.

Lupiči nakonec nechali na místě páčidlo, šroubovák i tašku se šperky v hodnotě 1,2 milionu korun a uprchli na motorce.

„Nerozumím tomu, jak jsem se sem dostal. Nikdy jsem v tom klenotnictví nebyl, s touto loupeží nemám nic společného. Do Hradiště jsem jezdil do akvaparku, město ani moc neznám,“ vypověděl tehdy Skalický soudu.

Muž, kterého pachatelé střelili do nohy, utrpěl tříštivou zlomeninu holenní kosti, na dva roky skončil v pracovní neschopnosti. Druhému z mužů rozbité střepy skla poranily obě oči, po akutním ošetření musel podstoupit operaci a na měsíc skončil v pracovní neschopnosti.

Autoři: ,
zpět na článek