Bronzové šelmy kráčí parkem v centru Zlína, pohled na ně překvapí

  16:54
Zlínský park Komenského zdobí soubor dvaceti bronzových soch pražského sochaře a vysokoškolského pedagoga Michala Gabriela. Smečku sedmi bezejmenných šelem, jež doplňují stylizované lidské postavy, nazval Mise.

Sochař Michal Gabriel vystavuje ve zlínském parku Komenského (květen 2021). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Sochy se souvislou strukturou prohlubní, které vytvářel skořápkami od ořechů, v parku zůstanou až do jara 2022. Žádná z plastik nepůsobí klidně, všechny jsou v pohybu. Proč?

„Jako bychom se vraceli k pravěkým archetypům, kdy lidé putovali pláněmi spolu se zvířaty,“ vysvětlil sochař. „Vidíme prazvláštní kulturu žijící s domestikovanými šelmami. Prapůvodní vzory myšlení a chování, vztahu k přírodě, které si stále nosíme v podvědomí.“

Gabrielova díla nejsou ve Zlíně novinkou. Umělec tady už v roce 2019 instaloval do otevřených prostor před zámkem sedm metrů velkého a šest a půl tuny těžkého kovového žraloka.

„Jeho socha se tehdy stala zpestřením vycházek a podle prvních ohlasů to bude stejné i letos. Park Komenského je oblíbeným místem k relaxaci pro místní i návštěvníky města,“ poznamenal náměstek primátora a zlínský radní pro kulturu Pavel Stojar.

Jednašedesátiletý Michal Gabriel je absolventem Akademie výtvarných umění, na scénu vstoupil v 80. letech minulého století. Je spoluzakladatelem skupiny Tvrdohlaví, samostatně vystavovat začal po sametové revoluci.

Jeho díla jsou nepřehlédnutelná. Mezi ta nejzásadnější patří okřídlený levhart, jenž „hlídá“ vchod do prezidentské kanceláře na pražském Hradě. Na střeše Bankovního domu v Ostravě stojí jeho anděl, umělec je podepsán rovněž pod Pegasem na pražském sídlišti Nový Barrandov. Michal Gabriel zapůjčil Zlínu celou kolekci Mise zdarma.