iDNES.cz

Elektrické dráty dejte pod povrch, žádají obce od Slušovic po Slavičín

  12:48
Dlouho chystaný projekt na vedení elektřiny ze Slušovic do Slavičína je na mrtvém bodě. Úřad Zlínského kraje vrátil plány společnosti EG.D k přepracování. Odhadnout termín začátku a ukončení stavby za stovky milionů korun tak opět není možné.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Nedostatků bylo až příliš, akceptovat jsme je nemohli,“ konstatovala krajská náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Hana Ančincová. A pokud dodavatelé elektřiny nepředloží do roku 2025 nový záměr, krajské řízení k posouzení vlivu projektu na životní prostřední končí a celý proces začne znovu.

Záměr, jak zajistit při kalamitách dodávku elektřiny lidem na Slavičínsku a přitom uspokojit požadavky energetiků i tamějších obcí se přitom chystá přes dvacet let. Východiskem má být 29 kilometrů dlouhý koridor ze Slušovic do Slavičína, jenž má vést přes Provodov, Pozlovice a Petrůvku.

Slavičín, kde zůstávají při každé větší bouřce často i na několik hodin bez dodávek elektřiny, koridor nutně potřebuje. „Větší smrště připravují o energii pravidelně i naši nemocnici,“ upozornil starosta Tomáš Chmela.

Hejtmanství zadalo posouzení záměru EG.D specializované kanceláři Pavla Bauera z Liberce. Ten za jeden z nejvážnějších problémů vzniku koridoru označil nadměrné kácení dřevin. Upozornil na vymýcení šestadvaceti hektarů lesa v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Mapa plánu vedení elektrické energie v okolí Luhačovic.

„Posudek zacílil rovněž na vliv stavby na vodní zdroje, dopravu a celkovou kvalitu bydlení místních obyvatel. Všechno vyšlo spíše špatně,“ podotkla Ančincová.

Problém s chystanou stavbou nemají jen ve Slavičíně. Proti se postavili i v Dolní Lhotě, Petrůvce, Podhradí, Provodově, Zádveřicích, Želechovicích a Luhačovicích. Všude trvají shodně na stažení elektřiny do země, což EG.D zatím odmítá.

Starostové dotčených obcí se v minulých dnech setkali se zástupci energetiků ve Zlíně na „neutrální půdě“ krajského úřadu. „Jsme přesvědčeni, že námi navržený koridor Slavičín, Valašské Klobouky a Střelná je variantou, která dodávky elektřiny zajistí efektivnějším způsobem. Dráty zde mohou být na několika místech staženy do země stejně jako ve Švýcarsku nebo Německu, kde mají s podobnými stavbami zkušenosti,“ konstatoval luhačovický starosta Marian Ležák.

Energetici chtějí propojit rozvodny

Podle obcí by také terénem mohla vést nová cyklotrasa s přístupovou cestou. „Kombinace šetrného podzemního vedení proudu s cyklotrasou vyřeší dopady na krajinný ráz a zároveň spojí oblasti Slušovicka s luhačovickým Zálesím, kudy cyklisté zatím přes oficiální trasy jezdit nemůžou,“ naznačil Ležák.

Jak dlouho úprava záměru potrvá, není jisté. Podle EG.D není obcemi navržená trasa Slavičín–Střelná ideálním řešením. Důvodem je problém s komplexními dodávkami proudu.

„Toto na první pohled elegantní řešení zajistí zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie pro oblast okolí Slavičína, ale neřeší hlavní důvod stavby, který sleduje záměr propojit dvě stávající rozvodny, Slavičín a Slušovice, jednoduchým venkovním vedením,“ vysvětlil mluvčí EG.D Roman Šperňák.

Energetici si chtějí právě tímto způsobem vytvořit podmínky pro výstavbu nových rozvoden v Pozlovicích a Lípě. „Naše technicky zcela odůvodnitelné řešení vytváří prostor pro další rozvoj celého regionu v oblasti Luhačovicka z pohledu udržitelného energetického rozvoje všech obyvatel a podniků,“ uvedl mluvčí.

Podle analýz EG.D navíc není v některých členitých lokalitách technicky možné vést kabely pod zemí. „Různorodé vedení, tedy přes stožáry i kabely, nelze na úrovni velmi vysokého napětí vůbec provozovat,“ popsal Šperňák.

Obce se podzemního vedení nevzdávají

Na trase venkovního vedení jsou tak možné pouze dílčí změny. „Například v některých kritických úsecích mohou být s určitým omezením použity vysoké stožáry nižší než 25 metrů, ale pouze za cenu toho, že jich bude muset být více,“ sdělil mluvčí.

Podle EG.D je nutné vybudovat mezi rozvodnami ve Slavičíně a Slušovicích nové vedení z prozaického důvodu. „Pro distribuční síť s velmi vysokým napětím o síle 110 kV je důležité zvýšení zabezpečenosti dodávek proudu jak při běžném provozu, tak při stále častějších kalamitních stavech,“ řekl Šperňák.

Záměry společnosti rovněž musí reagovat na předpokládané zvyšování zátěže celé sítě a nové potřeby instalací smart technologií, tepelných čerpadel či připojování většího počtu decentrálních zdrojů.

Starostové se zatím myšlenky na instalaci podzemních rozvodů elektřiny nevzdávají. „Všichni dlouhodobě deklarujeme, že jsme ochotní na svých katastrech hledat dál takovou trasu, která bude z technického hlediska mnohem vhodnější právě pro uložení podzemního vedení. V této rovině chceme dál jednat,“ shrnul Ležák.

zpět na článek