Slováky soudí kvůli krádežím aut na Moravě, vinu nikdo z nich nepřiznal

  17:00
Krajský soud ve Zlíně se začal zabývat krádežemi aut, ze kterých žalobce viní organizovanou skupinu pěti Slováků. Kromě jednoho jsou všichni ve vazbě. Během dvou let ukradli po celé Moravě 28 vozidel.

Zleva jsou na snímku obžalovaní Tomáš Kožuch, Dávid Kortiš, Marek Hančín a Libor Buček. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pět až deset let ve vězení hrozí skupině mužů ze Slovenska. Podle státního zástupce Jana Zubka mají na svědomí krádeže osobních a nákladních automobilů na Moravě v letech 2016 a 2017.  Podle něj šlo o dobře propracovanou organizovanou skupinu.

„Dělba práce mezi členy této organizované skupiny byla. Někdo auta vytipoval, další pro ně jel, někdo hlídal. Nedokáži přesně určit, kdo dělal co, ale dělba mezi nimi byla,“ prohlásil žalobce.

K pondělnímu prvnímu soudnímu líčení se dostavili všichni obžalovaní. Čtyři z nich jsou ve vazbě. Všichni byli v minulosti soudně trestaní, někteří na Slovensku a také v Rakousku.

Teď jsou obžalovaní z krádeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a za poškození cizí věci.
Podle policistů ukradli 28 vozidel ve Zlínském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Pohybovali se v Kroměříži, Bojkovicích, Nivnici, Korytné, Strážnici, Brně, Jablúnce i Frýdku-Místku.

Většinou přijeli v noci, vytipovali si auto, část hlídala a další se pomocí speciálního technického zařízení do auta dostala. 

„Museli to být profíci. Manželka má velmi lehké spaní, ale nic neslyšela,“ četla z výpovědi jednoho ze svědků předsedkyně soudu Iveta Šperlichová.

Další muž policii popsal, jak zmizelo jeho Audi, což zachytila domovní kamera souseda. Měl v něm nainstalované i vyhledávací zařízení, které bylo druhý den nefunkční a později auto s policisty našel rozebrané v garáži na Slovensku. Jinému poškozenému ukradla skupina automobil brzy ráno.

„Stálo na parkovišti a známý, který kousek dál seděl v autě, viděl, jak přijela tmavá audina, vystoupil z ní muž, otevřel dveře od mého auta a odjel s ním,“ popsal další svědek.

Kradené automobily byly různých značek, například Audi, Škoda, Renault, Peugeot. Spolu s elektronikou, nářadím, finančními částkami a dalšími věcmi, které měli majitelé v autech, se celková škoda vyšplhala přes 13 milionů korun. Kde většina aut skončila, se nepodařilo zjistit. 

Policisté našli části aut, pomohly jim pachové stopy

Obžalovaní muži žádnou vinu nepřipouštějí. „Nemám nic společného se skutky, které jsou mi kladené za vinu. Nikoho jsem nikdy neorganizoval, neměl jsem na tom žádný podíl, ani finanční prospěch jsem z toho neměl. Neměl jsem důvod krást,“ prohlásil u soudu čtyřiatřicetiletý Libor Buček, který se k případu vyjádřil vůbec poprvé.

Z výpovědí vyplynulo, že muži se navzájem znali. Někteří bydleli spolu v jedné obci, znali se od dětství nebo se stýkali při sportovních aktivitách.

Kriminalisty k nim zavedly závěry vyšetřování, nalezené věci z kradených automobilů nebo také pachové stopy z jednoho vozidla. U jednoho obžalovaného například policie při jeho zadržení našla řídící jednotky z odcizených aut.

Pachatelé se tomu brání. „Nevím, jak se tam má pachová stopa dostala. Nemám s tím nic společného, neexistují proti mně důkazy,“ hájil se Marek Hančín.

Podle své výpovědi se ničeho nedopustil ani Dávit Kortiš.

Tomáš Kožuch u soudu vypovídat odmítl s tím, že se vyjádří až ve své závěrečné řeči. Naopak Jozef Kotúček, který je stíhaný na svobodě, potvrdil, že o krádežích věděl.

„Nemám s tím nic společného, ale věděl jsem, že se někteří z obžalovaných živí krádežemi aut, ví to i více osob. Oni mi důvěřovali, říkali, že chodí raději krást do Čech, protože tam je neznají,“ oznámil Kotúček.

Policie u něj našla mimo jiné zařízení na vytahování zámků nebo videa o zabezpečovacích systémech do automobilů. Že by byl součástí organizované skupiny, ale popírá. V době, kdy došlo ke krádežím, měl podle svých slov velké zdravotní problémy a bolesti, lékaři mu zjistili Bechtěrevovu chorobu a silnou boreliozu.

Soudní jednání budou pokračovat i v dalších dnech.

Autor: