Zlínské slůně už dostalo bahenní sprchu od mámy a dožaduje se krmení

  16:30
Vedení zoologické zahrady v Lešné zveřejnilo den po narození mláděte slona afrického první fotky a informace. Chování mláděte i celého stáda dává naději, že odchov bude úspěšný. Slůně pije a o krmení se zajímá. Do péče o něj se zapojila i další z trojice slonic.

Mládě slona afrického se narodilo ve zlínské zoo Lešná v neděli 6. června 2021. | foto: zoo Zlín

Dva týdny ve dne i v noci hlídali ošetřovatelé ve zlínské zoologické zahradě slonici Kali, protože se blížil termín porodu. Vůbec první mládě slona afrického se v tuzemsku narodilo v neděli 6. června. Dnes vedení zahrady potvrdilo, že se vše zdá být pořádku.

„Sameček je zdravý a aktivní. Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

„Teď sledujeme četnost a délku pití, budeme také zjišťovat, jak se váže na matku. Mládě se narodí do stáda, musí se naučit, že se napije jen u vlastní mámy,“ zdůraznil.

A přidal podrobnosti o tolik očekávaném porodu. Ještě v neděli ráno se slonice chovaly zcela normálně a nic nenasvědčovalo tomu, že se 27letá Kali chystá přivést mládě na svět. „Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě,“ doplnil Horský.

Slůně se narodilo prakticky hned po první ranní kontrole pavilonu, v půl osmé ráno. Porod trval jen několik minut.

Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi 20 minut po porodu. „Vše jsme měli možnost znovu sledovat díky kamerovému záznamu. Je to skutečně mimořádný zážitek, plánujeme jej v blízké budoucnosti zprostředkovat i našim návštěvníkům,“ slíbil.

Ihned po porodu chovatelé umožnili slonicím a mláděti vstup do venkovního výběhu. Kali nezaváhala ani na chvilku, slůně ji okamžitě následovalo. „K matce a slůněti se připojila také Zola. Celá trojice se od té doby drží neustále pospolu. Dokonce to chvílemi vypadá, že Zola přebrala vedení našeho stáda. Zájem o mládě už projevila i slonice Ulu,“ doplnil Horský.

Prvních několik hodin se slonice se slůnětem zdržovaly pouze v části výběhu v těsné blízkosti pavilonu. Postupně se procházky prodlužovaly, ve večerních hodinách si již stádo pohybovalo po celém výběhu. Slonice Kali si dopřála i první bahenní lázeň a při péči o kůži několikrát důkladně „osprchovala“ také malého samečka.

Pavilon i okolí venkovního výběhu pracovníci zoo již v neděli ráno uzavřeli. „Chceme slonicím a mláděti dopřát maximální možný klid. Pro stádo je to nová zkušenost, i když zatím vše probíhá podle předpokladů, nemáme ještě zdaleka vyhráno. Chov afrických slonů je mimořádně náročný. Tyto dny jsou pro zdárný vývoj slůněte nejdůležitější,“ zdůraznil Horský.

Autor: