iDNES.cz

U Slavkova mají kroniku krajiny, stezka představuje přírodu i partyzány

  16:18
Patří k nenáročným okruhům, jenž nabízí příjemnou vycházku s malebnými výhledy na zdejší pole a louky. Nová naučná stezka, kterou před pár dny slavnostně otevřeli ve Slavkově na Uherskohradišťsku, však návštěvníky upoutá ještě něčím. Spojuje totiž zajímavosti zdejší přírody s informacemi o partyzánském odboji.

Nová naučná stezka nabízí návštěvníkům malebné okolí obce Slavkov i zajímavosti o partyzánech, kteří zde působili. | foto: ČSOP

Obec se totiž na konci druhé světové války stala jedním z významných center protifašistického odboje.

„Krajinná kompozice sestávající ze smíšených lesů, luk, polí a též blízkost hranice mezi někdejším nacistickým Protektorátem Čechy a Morava a fašistickým Slovenskem napomáhaly rozšíření odbojových aktivit,“ popsala Vlasta Ondrová, vedoucí spolku ochránců přírody Pantoflíček, jenž se na vzniku stezky podílel.

„Domovem i úkrytem slavkovských partyzánů byla příroda. I proto je propojení historických a přírodních témat v rámci naučné stezky logické,“ doplnila.

Trasa nazvaná Kronika slavkovské krajiny začíná před Charitativním domem sv. Petra a Pavla a představuje pětikilometrovou vycházku z obce až do Slavkovského háje, který dřív poskytoval partyzánům útočiště. Informace si lidé přečtou na naučných tabulích, orientaci jim pak usnadní speciální infokůly. Pomocí QR kódů si zájemci mohou najít detailnější informace k jednotlivým tématům na webové stránce.

Lidé se dozvědí zajímavosti například o vzácných bělokarpatských loukách, na které měla pozitivní vliv dlouhodobá péče zdejších obyvatel. Historická část pak zmiňuje partyzány i obyvatele obce, kteří se obětovali kvůli osvobození vlasti.

„Po sametové revoluci se tematika partyzánského hnutí začala vytrácet z veřejného povědomí. Předešlý režim ji propagandisticky zneužíval, a tak se toto téma přestalo těšit zájmu lidí i médií,“ poukázal starosta Slavkova Libor Švardala.

„Příběhy našich občanů, kteří se přímo, či nepřímo podíleli na protinacistickém odboji, přitom svědčí o jejich odvaze i důvtipu,“ dodal s tím, že i to byl jeden z důvodů pro vznik naučné stezky.

Autor:
zpět na článek