Díky zlínskému nápadu pomáhají stovky skautů po Česku sehnat léky seniorům

  17:36
Zabralo to měsíc jednání, shánění informací a lidí a pečlivé organizace. Výsledkem je projekt, který vznikl ve Zlíně a významně pomůže lidem po celé republice, pro které je obtížné dojít si do lékárny pro léky či k praktickému lékaři nebo diabetologovi pro recept.

Vedoucí skautského střediska ve Zlíně-Malenovicích a zakladatel Skautského krizového centra Jiří Robenek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Především pro starší lidi bývá v této době nepříjemné něco vyřizovat přímo v lékárně. Bojí se rizika přenosu nemoci, je to pro ně stresující,“ vysvětlil Jiří Robenek, vedoucí skautského střediska ve Zlíně-Malenovicích a zakladatel Skautského krizového centra, které vzniklo spontánně už na jaře.

Tehdy se zabývalo především nákupy a donáškou léků pro seniory, lidi s oslabenou imunitou nebo ty, kteří museli zůstat v karanténě.

„Měli jsme s tím tady dobré zkušenosti a napadlo nás tento model rozšířit po celé republice,“ řekl Robenek.

Ve spolupráci s krajským ústředím, Českou lékárnickou komorou a Akademií Psychologie tak vznikla služba Skautská pomoc lékárnám.

Jde v ní o to, že lékárník, diabetolog či lékař může lidem z ohrožené skupiny doporučit skautskou pomoc a předat číslo na speciální linku. Vyškolení operátoři zanesou potřebné informace do webové aplikace. Skautští dobrovolníci, kteří bydlí poblíž místa požadavku, poté klienta kontaktují, domluví se s ním na detailech a bezkontaktně mu léky předají.

Pomoc bude pokračovat i při rozvolňování opatření

Operátoři, kteří objednávky vyřizují, sídlí ve Zlíně, vyzvednutí léků ale zajišťují skauti po celé zemi.

„Projekt umožňuje organizovanou, transparentní a cílenou pomoc přesně těm pacientům, kteří nemohou požádat například zdravého rodinného příslušníka nebo svého ošetřovatele,“ vyzdvihl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Výhodu vidí i v tom, že kromě léků se k lidem od proškolených dobrovolníků dostanou i nezbytné informace, které lékárník běžně sděluje přímo pacientovi.

„V případě nejasností může pacient lékárníka kdykoliv telefonicky kontaktovat a upřesnit si k léčbě vše potřebné,“ doplnil viceprezident komory Martin Kopecký.

Skautská pomoc je určena výhradně lidem, kteří nemají jinou možnost si léky zajistit. Lékárny zůstávají v provozu i nadále.

Aktuálně je do projektu zapojeno přes 750 skautů a skautek po celé republice. Pokračuje i nyní, kdy se počty nakažených snižují a mluví se o možném rozvolňování některých opatření.

„Stále je dost lidí v karanténě, neznáme vývoj situace. Navíc na mnohých lidech je vidět, že na tom psychicky nejsou dobře, a i v tomto můžeme pomoct,“ dodal Robenek.