U Březolup opravují rybník, zaplavení obce kvůli bobrům už hrozit nebude

  16:14
Po více než šedesáti letech začaly bagry u Březolup na Uherskohradišťsku odbahňovat místní rybník Hluboček. Práce urychlilo i přemnožení bobrů před sedmi lety. Hrozilo totiž, že způsobí protržení hráze a zaplavení obce.

Těžká technika začala u Březolup odbahňovat rybník Hluboček. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Kompletní proměna tříhektarové vodní plochy je spojená nejen s vyčištěním dna, ale i rekonstrukcí břehů, vyčištěním přítokového a odtokového kanálu, úpravou zeleně v okolí nebo vznikem mokřadu a klidové zóny pod rybníkem.

Dohromady jde o projekt za 18 milionů korun, z nichž 60 procent zaplatí dotace ze Státního fondu životního prostředí, zbytek uhradí obec z vlastních peněz.

„Je to složitá akce, kterou jsme připravovali čtyři roky. Rybník nebude sloužit pro obyvatele jako zdroj užitkové vody, ale jako zásobárna pro okolní přírodu. Současně tím zvýšíme protipovodňovou ochranu obce a pomůžeme udržování vody v krajině,“ vysvětlil starosta Březolup Petr Kukla.

Obec před lety dokonce dostala výjimku, díky které mohli odborníci chráněná zvířata, která se zde přemnožila, odchytávat.

Bobří rodinka totiž hloubila nory mezi rybníkem a přilehlým obtočným kanálem, který má odvádět přebytečnou vodu pryč. Hrozilo, že kus hráze se utrhne a přivede vodu do obce. Dnes je počet bobrů výrazně nižší, možná jde o jeden pár.

Obec počítá s naučnou stezkou

Poté, co rybáři loni v létě odlovili ryby a Hluboček vypustili, bobři se přesunuli jinam. V Březolupech ale počítají s tím, že až stroje přestanou pracovat a do rybníka se znovu vrátí voda, vrátí se i bobr.

„Už bychom pro něj ale udělali zábranu, aby si nory stavěl jen tam, kde nic nehrozí,“ doplnil starosta.

Vytěžené sedimenty ze dna teď dělníci vozí na pole. Pak se pustí do rekonstrukce hlavní hráze i hráze mezi rybníkem a potokem, úpravy mokřadu nebo terénních úprav a obnovy zeleně.

Právě kolem mokřadu vznikne nová klidová zóna pro nejrůznější živočichy. Desítky let v rybníce žije třeba ropucha obecná nebo skokan zelený. Na místě vznikne i nepřístupný ostrůvek, kde budou mít vodní živočichové ještě lepší podmínky.

Obec chce také v okolí vytvořit naučnou stezku a zázemí pro procházky místních obyvatel, turistů i rybářů.

Autor: