Od města to není fér, štve rožnovské hoteliéry vysoký poplatek za turisty

  8:38
Hoteliéři v Rožnově pod Radhoštěm jsou rozzlobení na město za to, že jejich hosté musejí hradit poplatek za ubytování 50 korun, což je nejvyšší možná sazba. Bojí se, že jim to odláká hosty. Radnice se hájí tím, že peníze v rozpočtu potřebuje a navíc finančně podpoří propagaci cestovního ruchu v regionu.

Masarykovo náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: MAFRA

Rožnovské hotely, penziony i ubytovny měly stejně jako jinde v republice několik měsíců zavřeno. A když mohly před pár týdny na základě rozhodnutí vlády konečně otevřít, chtěly začít dohánět ztráty.

Hosté k nim začínají jezdit, ovšem na závěr pobytu je čeká nemilé překvapení. Na recepci jim oznámí, že musejí uhradit 50 korun jako poplatek městu za ubytování za každý den s tím, že od třetího dne se částka snižuje na polovinu.

„Když klient bude muset na závěr zaplatit 200, 300 nebo 400 korun, odjede s pocitem, s nímž odjíždět nesmí. Odjede naštvaný,“ postěžoval si spolumajitel Rožnovských pivních lázní Tomáš Kupčík.

„Takový poplatek je psychologická záležitost. Uvidíme na podzim, jestli se to projeví v návštěvnosti,“ podotkl majitel Hotelu Horal v Rožnově pod Radhoštěm Jaromír Boniatti.

Stejně jako další podnikatelé, kteří ve městě nabízejí ubytování, si myslí, že jim město hází klacky pod nohy. Dříve byl poplatek 21 korun, 50 korun je nejvyšší možná sazba. A přišla v době, kdy se hoteliéři potřebují postavit na nohy.

„Navíc jiná města poplatky rušila nebo je snižovala s ohledem na současnou situaci,“ řekl Kupčík. „Nejsme v destinaci, která je plná turistů celý rok. Plno je tady jenom v létě. Přijde nám to od města neslušné,“ poznamenal. Pivní lázně, které nabízejí i ubytování, mají navíc v oběhu tisíc voucherů s dřívější sazbou.

„Nerozumím krokům zdejší radnice. Na jedné straně říkají, že nám chtějí pomáhat, a první, co udělají, tak nám vrazí kudlu do zad tím, že dají poplatek v maximální výši,“ poznamenal Boniatti.

„Zdraží, když jsme na tom nejhůře“

„Nemůžu říct, že nám v krizi pomohli. Kdyby nám alespoň pro letošní rok poplatek odpustili nebo nechali takový, jaký byl. Ale oni zdraží, když jsme na tom nejhůře,“ řekla ředitelka Hotelu Relax Amália Dvořáková. „Je to nefér,“ dodala.

Rožnovská radnice o zvýšení poplatku z 21 korun na 50 rozhodla už loni, podnikatelé se ji snažili opakovaně přesvědčit, ať toto rozhodnutí změní. Přes dvacet jich přišlo na jaře své požadavky říct přímo na úřad. Nepochodili. Město udělalo ústupek pouze v tom, že od třetího dne je od května poplatek poloviční.

„Je to sleva, na které jsme se byli schopní v koalici dohodnout. Je třeba si uvědomit, že platíme informační centrum, úklid ve městě a další věci,“ reagoval rožnovský starosta Radim Holiš, který je i zlínským hejtmanem.

Maximální poplatek po všechny dny by městu přinesl do pokladny ročně kolem dvou milionů korun navíc. Tím, že bude po třech dnech nižší, bude i příjem ponížený.

Poplatek 50 korun chce radnice podnikatelům kompenzovat tak, že dá 850 tisíc korun na podporu cestovního ruchu a na propagaci regionu.

„Určitě v tom hoteliéry nenecháme. Bavíme se teď o tom, jak peníze vynaložit účelně. Turisté sem přijedou v červenci a srpnu bez ohledu na reklamu. Můžeme se tak zaměřit na zbytek roku a na akce, které bychom chtěli podpořit,“ předestřel Holiš.

Kroměříž poplatek letos úplně zrušila

„Navíc kraj posílá vouchery na ubytování pro zdravotníky a sociální pracovníky do našeho kraje za 15 milionů korun. Budou platit od září do příštího června,“ doplnil.

Podnikatelé tomu příliš nevěří a spoléhají spíše na vlastní propagaci. Navíc říkají, že průměrná délka pobytu turistů v Rožnově pod Radhoštěm jsou dva dny, jenom v létě to bývá více.

Například Kupčík tvrdí, že 90 procent hostů přijede do pivních lázní pouze na tři dny. A společně argumentují postoji jiných měst.

Třeba v Kroměříži pro letošní rok zrušili poplatek za pobyt úplně.

„Nechtěli jsme hotely zatěžovat administrativně a finančně. V celku to není pro město nějaký extra příjem, který by dorovnal městskou pokladnu,“ sdělil kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Poplatek byl v Kroměříži 10 korun a podle jejího starosty je otázka, jestli se k němu bude město od příštího roku vracet. Například Luhačovice mají stanovený poplatek za ubytování na 21 korun za den, tedy tolik, kolik býval i v Rožnově pod Radhoštěm.

Autor: